Gazi Mustafa Kemal Atatürk

ATATÜRK'Ü TANIMAK VE TANITMAK

08/09/2014

Atatürk’ü Tanımak ve Tanıtmak
Bazen aklıma öyle aykırı düşünceler geliyor ki bunları yazmadan edemiyorum.
Mesela Anıtkabir ve çevresi … Atatürk, çocuk ve gençlik bayramlarını armağan eden bir lider.halbuki Anıtkabir’in çevresinde çocuk ve gençlere ait bir yer yok.
Şöyle düşündüm aslında;Anıtkabir’e değişik yerlerden ziyarete gelen çocuklar önce Ata’mızı ziyaret etseler, sonra da çocuk parklarında eğlenselerdi ziyaret daha kalıcı olmaz mıydı?Aynı olay gençler için de geçerli.Onlar da ziyaretlerinden hemen sonra yakındaki bir gençlik parkına gitseler fena mı olurdu?
Biliyorum bu yazdıklarımı daha önce okumadınız ve duymadınız.Acaba bunlar Atatürkçülükle ilgili proje geliştirenlerin bir eksikliği mi yoksa ben mi çok aykırı düşünüyorum?
Benim bir sorum var Kemalist insanlara ve Kemalizmi ders kitaplarına yazan insanlara:Atatürk dönemi para ve maliye politikaları bize niçin okutulmadı?Zamanında okutulsaydı ülkemiz IMF gibi kuruluşların kapısını çalar mıydı?Bizden niçin ayrıntılarını gizlediniz?Aslında şuna da eminim ki bu dönemin para ve maliye politikalarını açıklayabilecek insan sayısı da çok az.

O dönemde para altın karşılığı basılıyormuş.Çiftçide tarlasını işleyecek para yok.Karşılıksız para basılmış ve çiftçiye borç olarak verilmiş.Çiftçi hasatta ürününü satıp borcunu ödemiş.Böylece tarlalar ekilirken karşılıksız da para piyasadan geri çekilmiş.

Atatürk dönemi maliye politikalarını ayrıntılı bilseydim yazmak isterdim.Ödenekler nereye, ne kadar, hangi amaçla aktarılmış tam bilmiyorum.Bildiğim bir şey var ki o da yurdun kalkınması için yeni yatırımların yapıldığıdır.   Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

ATATÜRK'Ü TANIMAK VE TANITMAK