Gazi Mustafa Kemal Atatürk
REHBER ÖĞRETMENLERİMİZ İÇİN EYLEM KARARI ALDIK

REHBER ÖĞRETMENLERİMİZ İÇİN EYLEM KARARI ALDIK

07/12/2017

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği 10.11.2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yayınlanan yönetmeliğin birçok hükmünde sakıncalar olması ile birlikte 34.Maddenin ff bendinde geçen ’Sınavlarda görev alabilir; belleticilik ve nöbet görevi yapar.’ Hükmünün mesleğin etik ilkelerinin ihlalini birlikte getireceği; Psikolojik danışma hizmeti veren rehberlik öğretmeninin(psikolojik danışman) otorite görünümü sergileyecek olması verilen hizmetin kalitesini ciddi anlamda düşürecek, öğrencilerin rehberlik servisine başvuru sayısında düşüşe sebep olacaktır.

İsteğe bağlı sınav görevi ile zorunlu olarak getirilen belleticilik ve nöbet görevinin rehber öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizi karşı karşıya getirebileceği gibi güven sorununu da ortaya çıkaracaktır.

Tüm bu nedenlerle sendikamız üyesi rehber öğretmenlerimizin nöbet, belleticilik ve okul içi sınav görevlerini ilgili yönetmelikte gerekli düzenlemeler yapılıncaya kadar almamalarına oy birliği ile karar verilmiştir.

Anadolu Eğitim Sendikası

 

 

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

REHBER ÖĞRETMENLERİMİZ İÇİN EYLEM KARARI ALDIK