Gazi Mustafa Kemal Atatürk
PİCTES Öğretmenlerinin Sözleşmeli Öğretmen Olarak İstihdamı için Talepte Bulunduk

PİCTES Öğretmenlerinin Sözleşmeli Öğretmen Olarak İstihdamı için Talepte Bulunduk

02/01/2018

Anadolu Eğitim Sendikası olarak, Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PİCTES) kapsamında görev yapan öğretmenlerimizin sözleşmeli öğretmen olarak istihdam edilmeleri için, Başbakanlık, Milli Eğitim Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde başvurularımız olmuştur. KPSS puan üstünlüğü yanında, güvenlik soruşturması ve mülakat geçiren PİCTES öğretmenlerinin atanma yeterlilikleri mevcuttur. Ülkemizde barınan, kimi vatandaşlık haklarını kazanmış olan Suriyeli çocukların eğitimi geçici bir hizmet değildir. Bu durumda bu hizmeti veren öğretmenlerin kalıcı istihdamı, onlara verilen eğitim, edindikleri tecrübe ile kamu yararınadır. Sendikamız PİCTES öğretmenlerinin kadro mücadelesine aktif destek olmaya devam edecektir.

 

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

 

 

 

Sayı:  756-18/4795                                                                                 Tarih: 02/01/2018

Konu: PİCTES Öğretmenleri

           

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne

 

 

  İlgi: a) T.C. Anayasası

          b) 23 Aralık 2017 Tarihinde Yayınlanan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname

          c) 14/07/1965 Tarih ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu

          d) 03/08/2016 Tarih ve 29790 Sayılı Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik

 

     Bilindiği üzere İlgi b) sayılı kanun hükmünde kararnamede taşeron olarak çalışanlara 2 Ocak’tan itibaren başlayacak süreçle kadro verileceği belirtilmiştir. Ülkemizde çalışanların yıllar itibariyle iş gücüne katılma süreci kolay olmamış türlü zorlu yollardan geçilerek bugünlere gelinmiştir. Taşeron olarak çalışanların da kadro alarak belli bir sistem içinde istihdam edilmeleri sevindirici bir gelişmedir.

    Bu noktada bir grup öğretmen üzerinde dikkati çekmek için sendika olarak bu yazımızı kaleme almış bulunmaktayız. Bahse konu olan öğretmelerimiz;  Milli Eğim Bakanlığı – Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği ve Türkiye ile Avrupa Birliği’nin ortak yürüttükleri “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi”nin (PİCTES); Türkçe, Sınıf, Türk Dili ve Edebiyatı, Arapça Öğretmenliği ile Psikolojik Danışma ve Rehberlik mezunlarından KPSS puanı ve mülakat sınavı puanı üstünlüğüne göre sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin yönetmelik kapsamında, maksimum iki yıl süreceği belirtilerek göreve başlatılan; aldığımız hizmet içi eğitimle ve TÖMER eğitimleriyle yabancılara Türkçe öğretimi hususunda yetiştirilmiş, sayıları 6000’i bulan geçici süreli öğretmenler ve rehberlik danışman öğretmenleridir.

Öğretmenlerimiz, 2016-2017 KPSS puanı ve mülakat sınav puanı üstünlüğüne göre ve sözleşmeli öğretmenlerle aynı kriterler altında göreve başlamışlar ancak projenin bitime yaklaştığı önümüzdeki aylarda “geçici öğretmenler” olarak başladıklarından görevlerinin sonuna gelmiş durumdadırlar. PİCTES Öğretmenleri “sözleşmeli öğretmenler” gibi kalıcı olarak istihdam edilmek istemektedirler. Ülkemizde barınan, kimi vatandaşlık haklarını kazanmış olan Suriyeli çocukların eğitimi geçici bir hizmet değildir. Bu durumda bu hizmeti veren öğretmenlerin kalıcı istihdamı, onlara verilen eğitim, edindikleri tecrübe ile kamu yararınadır.

Öğretmelerimizin durumu hakkında gereken hassasiyetin gösterilerek, İlgi d) yönetmeliğine uygun olarak sözleşmeli olarak istihdam edilmeleri hakkaniyet açısından yerinde bir uygulama olacaktır.

Gereğini arz ederiz.

 

  Facebook'ta Paylaş      
Aydın AYBAY 02.01.2018 12:40:50

Bizi savunduğunuz yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederiz

Kadriye Aras 02.01.2018 12:41:11

Bir pictes projesi öğretmeni olarak bizlere destek verdiğiniz için Allah razı olsun saygılar

Cüneyt Esruğin 02.01.2018 12:45:38

Sn Başkanım PICTES ailesinin sesi ve kulağı oldunuz sizlere sonsuz teşekkür ederiz.

yunus erkan 02.01.2018 13:17:08

desteğiniz , ilginiz için ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ . iyiki varsınız. inşallah hak ettiğimiz değeri alırız

şaban yıldırım 03.01.2018 00:38:03

desteklerinize çok teşekkür ederiz. iyiki varsınız. sağolun. pictes öğretmeni olarak sizlere minnet borçluyuz.

ramazan ovalı 03.01.2018 12:26:16

Duyarlılığınız ve ilginiz için teşekkür ederim. İnşaallah takibi yapılır ve bir sonuç alınır .Sayın Cumhurbaşkanımızı da konudan haberdar ederseniz eminim ki güzel sonuçlar alınacaktır.

İlyas yardımcı 09.01.2018 17:40:53

Bizi anlayıp bize verdiğiniz destekten dolayı çok çok teşekkür ederiz.

Pictes öğretmeni 13.03.2019 20:17:01

Teşekkür ederim


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

PİCTES Öğretmenlerinin Sözleşmeli Öğretmen Olarak İstihdamı için Talepte Bulunduk