Gazi Mustafa Kemal Atatürk

24 KASIM HATIRLANMA ZAMANI(!)

2016-10-04

364 gündür bekleniyordu! 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlamak için zaman doldu. Haliyle, öğretmenleri hatırlama zamanı da gelmiş oldu. Ne büyük bir an, ne büyük bir gün!24 Kasım; kutlamaların, sevgi sözcüklerinin, canım öğretmenim sözlerinin bir insana layık görüldüğü, ama o insanın anlaşılamadığı gündür.

24 Kasım; “öğretme” eyleminin bir bireydeki etkisinin toplum tarafından algılanamadığı bir zamanda, sadece öğretmenin resminin görüldüğü gündür.

24 Kasım; toplum tarafından kutsanmanın, görevin ifasından daha önemli görüldüğü gündür… 

24 Kasım nedir, bir öğretmen için anlamı nedir? 24 Kasım ne olmalıdır?

24 Kasım öğretmenin neyin mücadelesini verdiğinin, “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” sözünün, öğretmen için ne anlam ifade ettiğinin anlaşılması gerektiği gün olmalıdır. Toplumun, öğretmenin “öğretme” eyleminin karşısında, çok sevdiği öğretmenini anladığı gün olmalıdır…

Öğretmenliğin kutsallığının hatırlanması yerine, sistemin yanlışları yüzünden hayatını kaybetmiş meslektaşlarımızı hatırladığımız gündür bizim için…

Daha sınıflardaki yerini alamadan, eğitimi anlayamamış bir ülkenin sisteminin, atanamadan mezara koyduğu, 40 öğretmenimizi andığımız gündür bizim için...

Depremin, ülkedeki çarpık sistemden faydalanarak, Van’da gösterdiği korkunç yüzüyle, hayatını kaybeden deprem şehidi 30 öğretmenimizi andığımız gündür bizim için…

Terörün hunharca katlettiği, ama bizim yüreğimize gömdüğümüz eğitim şehidi 116 öğretmeni, hatırladığımız gündür bizim için...

24 Kasım ne olmalıdır?

24 Kasım’da günümüzü kutlamak yerine, yetkililerin öğretmenlerin, hangi koşullarda çalıştığını bilmelerini istiyoruz. Öğretmenin yükünü görmelerini, öğretmenlerin fedakarlığının sonucunun eksik olmaması için, ülke eğitiminin daha iyi olması için, yetkililerin ne yapmaları gerektiğini bilmelerini istiyoruz. 

Ülkem çocuğunun eğitimi için, memleketin her karış toprağında, cehalete karşı savaşların en büyüğünü veren öğretmenin, işini yaparken algı eksikliğinin olmaması için, okula ihtiyaç duyduğunun bilinmesini istiyoruz. 30 yıl önce, sınıflarda 60 öğrenci ile yapılan eğitimin, bugün hala 60 öğrencilik sınıflarda sürdürülmeye çalışıldığının bilinmesini istiyoruz. Bu sınıflarda, öğrencilere yeteri kadar fayda sağlayamayan öğretmenin işinden verim alamadığının bilinmesini istiyoruz.

Bugün, kalabalık sınıfların öğrenci mevcudunun azalmamasının nedeninin; yapılması gereken okulların, yapılmamış olmasından kaynaklandığının bilinmesini istiyoruz. Bunu bir biz mi anlamışız yoksa?!

Yine bu sebepten dolayı,  atanamayan 150 bin öğretmenin yapılması gereken okullarda olmamasının nedenini, eğitim fakültesi açarken cömert olan davranışın,  okul yaparken neden sergilenmediğinin sorgulamalarını, gerektiğini bilmelerini istiyoruz.

Öğretmenin ücretlisi olmaz, öğretmenin rahat koşullarda ülke eğitimini daha ileriye götürmek için kadrolusu olur. Bunun da bilinmesini istiyoruz.

Öğretmenin doğuda unutulduğunu, adil bir tayin sistemi ile öğretmenin zor çalışma şartlarının kader olmaktan çıkarılması gerektiğinin bilinmesini istiyoruz.

Öğretmenlerin özlük haklarının alınması noktasında, yetkililerin sendikalar eliyle durumu idare etme çabasına girmeden, öğretmene hakkını teslim etmeleri gerektiğini bilmelerini istiyoruz.

Bizi bir biz anlarız, eğitimin içinde olmayan, bu ülkede zor anlar.

Öğretmen ne ister?

Öğretmen, öğretmenler gününde kutlanmak veya kutsanmak yerine anlaşılmak ister…

Pazartesi 24 Kasım. Öğretmenler Günü münasebetiyle, ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimi rahmetle anıyorum, kalanlara sağlık, mutluluk, başarı diliyorum.

 

Muhammet Ali GEZİCİ

Anadolu Eğitim Sendikası İstanbul İl Başkanı

 

maligezici@aes.org.tr

  Facebook'ta Paylaş         Twitter'da Paylaş

Yorum Yaz