Gazi Mustafa Kemal Atatürk

MEMURLAR YENİ VERGİ DÜZENLEMESİNDEN NE BEKLİYOR?

2019-11-01

Bir süredir Türkiye'nin gündeminde olan yeni vergi düzenlemesinin detayları belli oldu. Yeni vergi düzenlemesi ile ilgili kanun teklifi TBMM'ye sunulurken, kanunun içerisinde konut vergisi, otomobillerle ilgili düzenleme (taşıt vergisi), konaklama futbolculara yüzde 20 olan gelir vergisinde de değişiklikler yapılması planlanıyor. 100 bin liranın üzerinde gelir elde edenler vergi vereceği, sporculara yönelik istisnanın kaldırılacağı, 500 bin TL gelir elde eden gerçek kişilerin tamamının kazançlarını beyan etme imkanı, beyanname verme imkanı getirileceği belirtilmektedir.

Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi prensibi ile hareket edildiği belirtiliyor ancak devlet kendi memurunu açlık, asgari geçim, yoksulluk sınırı gibi rakamlar ortadayken hala çok kazanan gibi görmekte ve buna bir düzenleme getirememektedir.

Yeni vergi düzenlemesi, daha kazancı eline geçmeden vergisini ödeyen memurları görmezden gelmektedir. Sendika olarak daha önce sık sık dile getirdiğimiz; yüzde 20’lik gelir vergisi kıskacı memura adaletsizliktir, zulümdür. Zaten toplu sözleşme görüşmelerinde yok sayılan memurlar, vergi adaletsizliği altında da ezilmektedir. Toplu sözleşmede imza atılan yüzde 3, 3 buçuk gibi komik rakamlar, yüzde 20’lik vergi diliminde eriyip gitmektedir. Gelir vergisi üst dilimini yüzde 35'ten yüzde 40'a çıkarmayı teklifi getirileceği söylenmektedir. Memurun vergisi yüzde 15’te sabit tutulmalıdır. Ancak sabit tutma yapılamıyorsa dahi, yüzde 20’lik 2. Gelir vergisi dilimi rakamları dahil, 3. Ve 4. dilim rakamları yüksek tutulmazsa adaletsizlik sürmeye devam edecektir. Yıllar itibariyle dövizdeki yükselişlere paralel olarak yapılmayan düzenlemeler memurun sırtında yüktür.

Anadolu Eğitim Sendikası olarak, devletin en azından maaş zammı olarak vermediklerini vergi olarak memurdan almamasını bekliyoruz.

 

Muhammet Ali Gezici

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreteri

  Facebook'ta Paylaş         Twitter'da Paylaş

Yorum Yaz