Gazi Mustafa Kemal Atatürk
2017 Başöğretmenlik Onur Ödülümüz Prof. Dr. Sayın Ayşegül Ataman’a sunuldu

2017 Başöğretmenlik Onur Ödülümüz Prof. Dr. Sayın Ayşegül Ataman’a sunuldu

22/11/2017

Kurulduğumuz yıldan başlayarak her 24 Kasımda yalnızca bir eğitim çalışanına sunduğumuz Başöğretmenlik Onur Ödülümüz, Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, mesleki başarılarıyla bize rol model olmuş örnek ve özel eğitimcilere takdir edilmiştir.

Bu yılki ödülümüzü Sendikamız Onur Kurulunun teklifi, Merkez Yönetim Kurulunun 1.11.2017 Tarih ve 600 Sayılı Kararı ile eğitime ve örnek projelerle başarıya adanmış bir ömür için Prof. Dr. Sayın Ayşegül ATAMAN’a takdim ettik.

18 Kasım 2017 Cumartesi Saat 16:00 da, Aynı zamanda danışmanlığını yaptığı Ankara TÜZYEKSAV Liderler Okulu Salonunda yapılan programa Sayın Ataman’ın yakınları, çalışma arkadaşları, öğrencileri, BASK Merkez Yönetim Kurulu ile Anadolu Eğitim Sendikası üyeleri katıldı.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal eden öğretmenlerimiz için saygı duruşu ardından İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasında günün ve ödülün anlamına değinildi. Prof. Dr. Sayın Ayşegül ATAMAN’ın özgeçmişi, özel eğitim alanında ulusal ve uluslararası çapta büyük başarıları içeren 48 yılı içeren sinevizyon gösterimi davetliler tarafından beğeniyle karşılandı.

Türkiye’de uzun yıllar ihmal edilen ve az bilinen; özel gereksinimli çocukların eğitimi konusunda öncü bir bilim insanı olan Sayın ATAMAN’ın asistanlığını da yapmış olan Arş. Gör. Dr. Sayın Mahmut ÇİTİL’in konuşmasıyla devam eden törenimiz; paylaşılan anekdotlarla konuklara duygusal anlar yaşattı. Konuşmasında Sayın ATAMAN’ın ilham veren öğretmen kimliğine, bilimsel duruşuna, sevecen ve anaç hocalığına vurgu yapan Sayın ÇİTİL; Ayşegül ATAMAN’ın öğrencisi olmaktan duyduğu gururu dile getirdi. 

2017 Başöğretmenlik Onur Ödülümüzü sunmak üzere kürsüye davet edilen Genel Başkanımız Sayın Cansel GÜVEN; normaller için düzenlenmiş bir dünyada o sınırların dışında olmanın güçlüğüne değindi. Zihinsel ve bedensel engelliler kadar üstün zekalı ve üstün yetenekliler için de zor bir ülkede yaşadığımızı dile getiren GÜVEN; “özel gereksinimli çocuklar” için özverili çalışmalar yapan Sayın ATAMAN’a şükran duyduklarını söyledi. “İçinde bulunulan koşullar ne olursa olsun azimle çalışmak gerektiğini Başöğretmen Atatürk’ten öğrendik” diyen Cansel GÜVEN, çağdaş ve bilimsel eğitim esaslarına sadık kalarak binlerce öğrencinin hayatını değiştiren bir Cumhuriyet Kadınına bu özel ödülü bir emaneti teslim eder gibi sunduklarını söyledi. “Normalin altındakileri görmezden gelen, sınırların üzerine çıkanların tepesine vuran eğitim sistemi içerisinde  ATAMAN’ın öğretisi bir fırsattır, umuttur” diyen Sayın GÜVEN; Lefke Avrupa Üniversitesinde hala kürsü başında, ulusal ve uluslar arası kuruluşlarda ve AADANEM ile eğitim sahasında olan Ayşegül ATAMAN’a teşekkür ederek, ödülünü teslim etmek için kürsüye davet etti.

2017 Başöğretmenlik Onur Ödülünü alkışlar arasında kabul eden Prof. Dr. Sayın Ayşegül ATAMAN teşekkür konuşmasında Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK’ün adıyla anılan bu ödülü almanın kendisine onur verdiğini belirterek, seçtiği meslekten ve yaptığı işten duyduğu tatmini dile getirdi. Öğretmenliğin başka hiçbir mesleğe nasip olmayan bir vefa ile  karşılık bulduğunu dile getiren ATAMAN; mesleğin onuru kadar niteliğinin de önemli olduğunu vurguladı. Aynı zamanda yurttaş yetiştirme sorumluluğu yükleyen öğretmenlik mesleğinin yeterliliklerini belirleyecek, öğretmen yetiştirmede ve atamalarda söz sahibi olacak bir meslek odasının kurulaması gerektiğini söyleyen Sayın ATAMAN; eğitim kalitesinin ve akademik başarının bu sayede artabileceğini söyledi. Anadolu EĞİTİM Sendikası yetkili kurullarına Başöğretmenlik Onur Ödülü vesilesiyle teşekkür eden Ayşegül ATAMAN, eğitimin özel gereksinimleri için de çalışmaya devam edeceğinin mesajlarını verdi.

Kendisine bundan sonraki çalışmalarında da engin başarılar diliyoruz.

Ödül törenimizin finalinde Sayın ATAMAN’ın biyografik sinevizyon gösterisini hazırlayan Sayın Mahmut ÇİTİL ve törenimize ev sahipliği yapan TÜZYEKSAV Liderler Okulu Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Erdal KİZİROĞLU’na Genel Başkanımız Sayın CANSEL güven tarafından birer teşekkür plaketi sunuldu. 

 

Ödül Töreni programımız ağırlama kokteylimiz ile tamamlanmış olup, ödülümüz kabul eden Prof. Dr. Sayın Ayşegül ATAMAN’a, TÜZYEKSAV Liderler Okuluna ve değerli konuklarımıza tekraren teşekkür ediyoruz. Başöğretmenimizin izinden ayrılmadan eğitim dünyamıza ışık olan öğretmenlerimizi saygıyla anıyor, 24 Kasım Öğretmenler günlerini kutluyoruz.

 

 

Anadolu Eğitim Sendikası Basın Yayın Sekreterliği

 

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

2017 Başöğretmenlik Onur Ödülümüz Prof. Dr. Sayın Ayşegül Ataman’a sunuldu