Gazi Mustafa Kemal Atatürk
AES SİZİ TESLİM ETMEZ KORUR

AES SİZİ TESLİM ETMEZ KORUR

26/10/2018

Kanunların salt bir yazılı emir olarak yerini almasından sonra, uygulanması aşamasındaki düzen, yani pratikte vicdanlarda yerini alması, bizlere bağlıdır. Normalde bunun mücadele edilmeden, hakkın insana saygıdan dolayı teslim edilmesi bir gerekliliktir. Hukukun keyfiyet veya siyasi emellerle bir tarafa çekilerek, toplum yerine, belli bir zümreye imtiyaz tanınarak yorumlanarak uygulanması ahlaki olmamakla birlikte, vicdanları yaralar, toplumsal huzuru bozar. Önemli olan her ne şart altında olursa olsun adil bakış açısının toplumda yerini almasıdır.

Anadolu Eğitim Sendikası olarak üyelerimizin hukuktan kaynaklanan sorunları için de var olmaya devam ediyoruz. Üyelerimizin iş yerinde uğradıkları haksızlıkların giderilmesi amacıyla disiplin soruşturmalarına yerelde müdahil olunmuş, karşılaştıkları disiplin cezalarının kaldırılması için il disiplin kurullarına itiraz edilmiştir. Sendikamız hukuk sekreterliği ile il ilçe temsilcilerimizin işbirliği ile kaldırılan cezalar şu şekildedir:

İstanbul ilinde üzerine meslektaşı tarafından atılan iftira ile “uyarı cezası” alan üyemizin cezası il disiplin kuruluna yapılan itiraz sonucu kaldırılmıştır.

Yine İstanbul ilinde üyemiz okul müdürü, öğretmenini kibar bir dil ile uyarmış, ancak öğretmen kendisine yapılanın psikolojik baskı olduğunu öne sürerek müdürümüzün “uyarı” cezası almasına neden olmuştur. Öğretmenin okuldan ayrıldıktan 8 ay sonra şikayette bulunması konu üzerinde ciddiyetsiz olduğunu göstermiş ve bunu gerekçe göstermemizle ceza iptal olmuştur.

Tekirdağ ilinde okul müdürünün haksız kurs dağıtımına itiraz eden üyemiz, okul müdürü tarafından haddini aşmakla suçlanmış ve “uyarı” cezası ile baskı oluşturulmaya çalışılmıştır. Müdahalelerimiz sonucu ceza kaldırılmıştır.

Muğla ilinde bir öğrenci velisinin üyemize yaptığı saygısızlık ile hem suçlu hem güçlü durumuna girerek şikayette bulunması sonucu üyemiz “uyarı” cezası almıştır. Muğla İl Disiplin Kuruluna yapılan itiraz sonucu ceza kaldırılmıştır.

Samsun ilinde üyemize yapılan baskı sonucunda okul müdürü kendince yıldırma pozisyonuna girmiş ve kınama cezası vermiştir. Yapılan itiraz sonucunda ceza kaldırılmıştır.

Yalova ilinde öğrencinin öğretmenim bana vurdu iftirasının asılsız olduğu ortaya çıkmış ve üyemizin kınama cezası yapılan itirazlarla iptal olmuştur.

Malatya ilinde sendikal eylem kararı sonucu kot pantolon giyen öğretmenimize verilen “uyarı” cezası müdahalelerimizle iptal olmuştur.

Isparta ilinde öğrencisinin elini tutarak yazı yazdıran öğretmenimize, öğrencinin elinde kızarıklık oluştuğu için “uyarı” cezası verilmiş, ceza yapılan itirazlar sonucu iptal edilmiştir.

Son olarak yine İstanbul'da müdür yardımcısı üyemize; okuldaki bazı öğretmenler tarafından haksız ithamlarda bulunması ve bunun sonucunda disiplin amirinin verdiği kınama cezasına yapılan itiraz üzerine toplanan İl Disiplin Kurulu'na yapılan itiraz kabul edilmiş ve ceza kaldırılmıştır.

Sendikamız hukuk sekreterliği haksızlığa uğrayan üyelerimizin yanında olmaya, üyelerimize verdiği telefon veya e-posta ile görüş desteğinde bulunmaya, danışmanlık yapmaya devam edecektir.

 

Muhammet Ali Gezici

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreteri

hukuk@aes.org.tr

 

 

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

AES SİZİ TESLİM ETMEZ KORUR muhammet ali gezici, alper öğretici, aes hukuk, anadolu eğitim sendikası Kanunların salt bir yazılı emir olarak yerini almasından sonra, uygulanması aşamasındaki düzen, yani pratikte vicdanlarda yerini alması, bizlere bağlıdır