Gazi Mustafa Kemal Atatürk
PICTES ÖĞRETMENLERİ AES’i ZİYARET ETTİ

PICTES ÖĞRETMENLERİ AES’i ZİYARET ETTİ

22/01/2019

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Avrupa Birliği destekli, “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” (PICTES) kapsamında görev yapan  öğretmenler Anadolu Eğitim Sendikasını ziyaret etti.

Ziyarette heyet, Genel Başkanımız Mehmet Alper ÖĞRETİCİ, Genel Sekreterimiz Turan TEMEL ve Genel Teşkilatlanma Sekreterimiz Mustafa YAMAN ile bir araya geldi.

Türkçe öğreticileri, proje kapsamında görev yapan öğretmenlerin, geçici koruma altındaki Suriyeli çocuklara Türkçe ve Arapça dil eğitimi ve telafi eğitimi verdiğini belirtti. 2016 yılında başlayan proje için MEB tarafından KPSS puan üstünlüğü ile 5 bin öğretmenin görevlendirildiğini ancak özlük hakları ile ilgili sıkıntılar yaşadıklarını vurgulayan Türkçe öğreticileri, şöyle konuştu:

“Bizler öğretmen işçiler gibiyiz. 2 yıllık PICTES Nisan 2019’da bitip 3 yıllık PIKTES II başladığında imzalanacak yeni sözleşmelere ‘AB fonları kesilip projeler sona erdiğinde MEB bünyesinde uygun kadrolara aktarılarak görevlerine devam ederler’ maddesinin eklenmesini, sendikal haklarımızı elde etmeyi ve kadrolu olarak atanmayı istiyoruz.”

Genel Başkanımız Mehmet Alper ÖĞRETİCİ ise,

“Pictes kapsamında görev yapan öğretmenlerimizin sorunlarını bildiklerini ve ilgili birimlerle daha iyi şartlarda çalışmaları için gerekli görüşmeleri yapacaklarını iletti. Gerek sendikal haklar, gerek özlük hakları noktasında eksikliklerin tamamlanarak görevlerine daha rahat bir şekilde devam edebilmeleri gerektiğini ifade etti. Öğretmenin ücretlisi, geçicisi, sözleşmelisi olmayacağını ifade ederek tek öğretmen istihdamının kadrolu olması gerektiğini vurgulayarak ziyarete gelen öğretmenlerimize teşekkür etti.

 Anadolu Eğitim Sendikası

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

PICTES ÖĞRETMENLERİ AES’i ZİYARET ETTİ pıctes, meb, aes, anadolu eğitim sendikası, mehmet alper öğretici, MEB?in, Avrupa Birliği destekli, PICTES kapsamında görev yapan öğretmenler Anadolu Eğitim Sendikasını ziyaret etti.