Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinde Eksik Düzenleme Yapılmıştır

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinde Eksik Düzenleme Yapılmıştır

27/02/2019

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle ilkokul ve ortaokulda branş öğretmeni ile özel eğitim öğretmeninin derslere birlikte girebilmesinin önü açılmıştır. Ancak yönetmelik eksik düzenlenmiş, bilişim teknolojileri ile teknoloji tasarım dersleri için bu değişiklik yapılmamıştır. Konuyla ilgili bakanlığa başvuru yaparak bilişim teknolojileri ile teknoloji tasarım dersi branş öğretmenlerinin de aynı uygulama içinde olması gerektiğini belirttik.

 Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

 

Sayı : 1178/19/5217                                                                                     Tarih:27/02/2019

Konu: Özel Eğitim Sınıfında Bilişim Teknolojileri  Ve Teknoloji Tasarım Dersi

           

T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

 

İlgi:  a) 07/07/2018 Tarih ve 30471 Sayılı Resmi Gazete’de Yayınlanan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği

      

        Bilindiği üzere ilgi a) yönetmeliği belirtilen tarihte değiştirilmiş, ilkokul ve ortaokulda ders branş öğretmeni ile özel eğitim öğretmeninin derslere birlikte girebilmesinin önü açılmıştır. İlgili yönetmeliğin 27. maddesinin e bendi şu şekildedir: e) Hafif düzeyde zihinsel yetersizliği veya hafif düzeyde otizmi olan öğrenciler için açılan sınıflarda birinci sınıftan dördüncü sınıfa kadar ve beşinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar dersler özel eğitim öğretmeni tarafından okutulur. İlkokulda açılan sınıflarda din kültürü ve ahlak bilgisi, ortaokulda açılan sınıflarda din kültürü ve ahlak bilgisi, görsel sanatlar, müzik ve beden eğitimi alanlarına ilişkin dersler ile meslek dersleri ilgili alan öğretmenleri tarafından okutulur. Alan öğretmeni tarafından okutulan derslere özel eğitim öğretmeni de ders işlenişine destek vermek üzere katılır.

         Hafif düzeyde zihinsel yetersizliği veya hafif düzeyde otizmi olan öğrencilerin ortaokul haftalık ders çizelgesinde bilişim teknolojileri ve teknoloji tasarım dersi olmasına rağmen yönetmeliğin ilgili maddesinde geçmemekte ve özel eğitim öğretmeni ile branş öğretmeninin birlikte derse katılımı olmamaktadır. Yönetmeliğin ilgili maddesinde düzeltmeye gidilerek

bunun sağlanması eğitim açısından daha faydalı olacaktır.

 

 Gereğini arz ederiz.

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinde Eksik Düzenleme Yapılmıştır özel eğitim, aes, anadolu eğitim sendikası, muhammet ali gezici, mehmet alper öğretici Bakanlığa başvuru yaparak bilişim teknolojileri ile teknoloji tasarım dersi branş öğretmenlerinin de aynı uygulama içinde olması gerektiğini belirttik.