Gazi Mustafa Kemal Atatürk
AES, Yeni Teşkilatlarla Büyüyor…

AES, Yeni Teşkilatlarla Büyüyor…

01/11/2013

Türkiye’de siyasi bir gücü arkasına almadan, başka bir yapıdan blok halde ayrılmadan sendikacılık yapılamaz tezini yıkan tek örnek olan Anadolu Eğitim Sendikası istikrarlı bir şekilde büyüyor. Bölünerek çoğalan eğitim sendikalarından farklı olarak daha önce bir sendikaya üye olmayı aklından dahi geçirmeyen, bir sendikadan istifa ettiği halde diğer yapılara da soğuk bakan eğitim çalışanlarının güvenini kazanmış olmanın gururunu ve sorumluluğunu taşıyoruz. 

Sendikasının adıyla siyasi eğilimi de tescillenen, sendikasından istifa ettiğinde siyasi görüşünü de değiştirdiği varsayılan kamu çalışanlarının sıkıntısını da bilerek, özgür bir meslek odası kurma ülküsü ile çıktığımız yolda sekizinci yılımızı sürmekteyiz. Çoğunun ilk sendikası olmak üzere 11 kurucu üye ile ilkelerini belirlediğimiz bu yapı hala aynı sendikal ahlakla, fire vermeden yol almaktadır. Yolculuğumuz sırasında tabela değiştirmek isteyen, kalabalık üyelikleri vadeden “profesyonel” sendikacılardan uzak durarak amatör ruhumuzu koruduk. Gönüllülük ile yaptığımız sendikal çalışmaların “profesyonel ve maaşlı” sendikaların ötesinde sonuçlarla karşılık bulması yöntemin doğrulunun ispatıdır.

Siyaseten bağımsızlığını cumhuriyetimizin temel ilke ve inkılaplarına bağlılık, vatanın ve ulusun bölünmezliği ile çerçeveleyen AES, eğitim çalışanlarının siyasi partilere üye olabilmesi ile sivil toplum örgütlerinin de gerçekten sivilleşebileceğine dair bir umut olarak görmektedir.  Kendi deneyimimiz, bağımsız kalarak da sendikacılık yapılabileceğinin ispatıdır.

Üyelerin yalnızca temsil edilmediği, söz, yetki ve karara katılabildiği tek yatay örgüt modeli olan AES içinde  “Ben nasıl bir katkı verebilirim”  diyenlerle büyüyoruz. Sendikacılığı sözcü olma, öncü olma, elini taşın altına koyma olarak gören üyelerimiz teşkilatlarımızda yetkilendirilmekte, yol arkadaşlarıyla birlikte genel merkezin hareket alanını, yöntemini belirlemektedir.

Cumhuriyetimizin 90. Yılını kutlamakta olduğumuz hafta içinde yetki belgelerini teslim ettiğimiz yeni temsilcilerimiz de makamlarında değil, kurumlarınızda, yanınızda olacaklar. Kendini yalnız ve güçsüz hisseden tüm eğitimcilere de “gücümüze katılın, birlikte güçlenelim” çağrısı yapıyoruz…

Göreve başlayan İzmir il Başkanımız Sayın Çağlar Erbek’e, Menemen İlçe Temsilcimiz Sayın Ebru Arıbaşak’a, Çiğli İlçe Temsilcimiz Sayın Hakan Şen’e, Tokat Erbaa İlçe Temsilcimiz Sayın Özlem Rüstem’e,  İstanbul İl teşkilatlandırma sekreterimiz ve Esenler İlçe Temsilcimiz Mehmet Satar’a, İstanbul İl Sekreterimiz İbrahim Çınar'a, Muğla İl Başkanımız Ferdi Günay’a, Muğla İl Sekreterimiz Hakan Terzioğlu’na, Yozgat İl Başkanımız Sayın Ayhan Güneş'e, Yozgat İl Sekreterimiz Durmuş Anbar’a, Yozgat  İl Teşkilat Sekreterimiz Davut Erdem Şahin’e, Isparta İl Başkanımız Erhan Aynalı’ya, Isparta Teşkilat Sekreterimiz Barış Zorlu’ya, Isparta İl Hukuk Sekreteri Satılmış Tapan’a başarılar diliyor, yakın zamanda yeni temsilcilikleri de yetkilendireceğimizi müjdeliyoruz.

Teşkilatlarımızın ve yol arkadaşlarımızın sayısı giderek artarken umudumuz da çoğalacak, sorunlar da azalacaktır. Biz çiğnetmediğimiz meslek onurumuzla daha önce çiğnenmemiş tertemiz bir yoldan yürüyoruz çünkü. Öyleyse başaracağız...

Anadolu Eğitim Sendikası

Basın Sekreterliği

 

 

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

AES, Yeni Teşkilatlarla Büyüyor…