Gazi Mustafa Kemal Atatürk
ÖSYM Sınav Güvenliği Koşulları İnsani İhtiyaçlara Uygun Hale Getirilmelidir

ÖSYM Sınav Güvenliği Koşulları İnsani İhtiyaçlara Uygun Hale Getirilmelidir

19/06/2019

Bilindiği üzere son yıllarda ÖSYM soru çalma ve kopya olaylarına karşı sınav güvenliğini artırmıştır.  Sınav güvenlik önlemleri sınava giren adayların haklarının korunması ve sınavın hakça yapılabilmesi açısından gereklidir ancak üzülerek görmekteyiz ki bu güvenlik önlemleri insani ihtiyaçları göz ardı eden bir konuma gelmiştir. Burada bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Tespit ettiğimiz sorunlar ve çözüm önerilerimiz aşağıda sıralanmıştır:

Alınan  önlemler arasında en çok yakınılan konu aday ve görevlilerin tuvalet ihtiyacıdır. Son YKS sınavlarında görüldüğü üzere  2 saat 15 dakika süren TYT ve 3 saat süren AYT sınavlarında adaylar hiçbir şekilde tuvalete gönderilmemektedir. Haziran ayında ve sıcaklıkların yoğun olduğu bir ayda yapılan bir sınavda adayların ve görevlilerin su ve tuvalet ihtiyacı doğal olarak fazladır. Bu sıkıntı gerekirse tuvaletlere adaylar tek tek alınmak suretiyle en kısa sürede çözülmelidir.

Yine ÖSYM yaptığı sınavlarla ilgili olarak sınav salonlarının mutlaka sıcaktan etkilenmeyecek salonlar bulmaya dikkat edilmelidir. Bu nedenle özelikle güneş alan, perdesi olmayan, havalandırma sıkıntısı olan salonlarda zorunlu olmadıkça sınav yapılmamalıdır.

Uzun bir süre boyunca görev yapan görevliler için şeker düşmesi ihtimaline karşı adaylara verildiği gibi iki  üç adet şeker konulmalıdır.

Binalarda herhangi bir olumsuzluğa karşın mümkünse bir sağlık görevlisi bulundurulmalıdır.

Sınav görevlilerinin telefon, anahtarlık, cüzdan..vb eşyalar  getirmemesi özellikle büyük kentlerde sıkıntı yaratmaktadır. Sınav görevlileri için bu malzemelerin kilitli poşetlere konulması ve bina sınav sorumlusu tarafından emanete alınması yoluna gidilmelidir.

 

Mehmet ALPERDEM

AES Kocaeli İl Başkanı

 

 

 

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

ÖSYM Sınav Güvenliği Koşulları İnsani İhtiyaçlara Uygun Hale Getirilmelidir