Gazi Mustafa Kemal Atatürk
SEMİNERİN İKİNCİ HAFTASINDAKİ RESEN GÖREVLENDİRMELER İÇİN BAKANLIĞA BAŞVURDUK

SEMİNERİN İKİNCİ HAFTASINDAKİ RESEN GÖREVLENDİRMELER İÇİN BAKANLIĞA BAŞVURDUK

21/06/2019

Öğretmenlerin mesleki çalışmaları ilgili yönetmelikte açıkça ifade edildiği halde bazı il milli eğitim müdürlüklerinin mesleki çalışmanın ikinci haftasında belirli kurslara öğretmenleri resen görevlendirdiği ve öğretmenlerin mesleki çalışmalarının ikinci haftasını istediği il/ilçede almasına engel olunduğu için bakanlığa yazı yazarak bu kursların da yönetmeliğe uygun olarak istenilen il/ilçede alınmasını talep ettik.

 

Sayı: 1323-19/5362                                                                                      Tarih:21/06/2019

Konu: Öğretmenlerin Mesleki Çalışmaları

 

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü

 

İlgi a) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün 28.5.2019 tarihli ve 10465240 sayılı yazısı

 

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin ‘Öğretmenlerin Mesleki Çalışmaları’  başlıklı 38. Maddesinin üçüncü fıkrasının (c) bendinde ‘Öğretmenler ilk haftadan sonraki seminer çalışmalarına istemeleri hâlinde farklı il/ilçelerde de katılabilirler. Farklı il ve ilçelerde seminere katılacak öğretmenler, seminere katılacakları il/ilçeyi okullarına dilekçe ile bildirmek ve mesleki çalışma döneminin sonunda bu çalışmalara katıldığını belgelendirmek zorundadır.’ Hükmü yer almaktadır.

Bu hükümlere rağmen Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün 28.5.2019 tarihli ve 10465240 sayılı yazısıyla 21-28 Haziran 2019 tarihlerinde sınıf öğretmenleri ve okul öncesi öğretmenlerine yönelik Okul Aile Birliği Geliştirme Programı Kursu verilmesi zorunlu tutulmuştur.

Genel müdürlüğün bahse konu yazısında zorunlu tutulan kursun, sınıf öğretmenleri ve okul öncesi öğretmenlerinin kadrolarının/görevlerinin bulunduğu eğitim kurumlarında ve bunların bulunduğu ilçe/illerde gerçekleştirilmesinin zorunlu kılınması hâlinde, yönetmeliğe aykırı hareket edileceği gibi, bu öğretmenlerimizin mağduriyetlerine neden olunacağı açıktır.

İlgi a) ‘ya uygun şekilde bu öğretmenlerin söz konusu kursa farklı il/ilçelerde katılabilmesi için gereğinin yapılması ve sendikamıza bilgi verilmesi hususunda gereğini bilgilerinize arz ederiz.

 

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

SEMİNERİN İKİNCİ HAFTASINDAKİ RESEN GÖREVLENDİRMELER İÇİN BAKANLIĞA BAŞVURDUK Seminer, hafta sonu, meb, aes, mehmet alper öğretici, muhammet ali gezici