Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Başöğretmenlik Onur Ödülümüz Rahim Demirbaş’a Törenle Sunuldu

Başöğretmenlik Onur Ödülümüz Rahim Demirbaş’a Törenle Sunuldu

25/11/2013

Siyaset yapmak, ücret sendikacılığı yapmanın üzerinde, eğitime dair misyonları önemseyerek üstlenen sendikamızın kurulduğundan bu yana Onur Kurulu eliyle senede bir defa ve bir tek öğretmene teslim ettiği Başöğretmenlik Onur Ödüllerinin 7. si, Kayseri Şube açılışımızı takiben geniş bir katılımla Konya Ereğli’nin çınar öğretmeni Sayın Rahim DEMİRBAŞ’a törenle verildi.  

Sayın Rahim DEMİRBAŞ’ın öz yaşam öyküsünü anlatan M. Tezcan DEMİRBAŞ tarafından hazırlanıp Neriman HAŞHAŞ tarafından seslendirilen bir kısa film gösterimi ile başlayan ödül töreni, değerli öğretmenimizin öğrenci ve mesai arkadaşı olan misafirlerimizin kısa konuşmalarıyla duygusal anlara sahne olmuştur.

https://www.facebook.com/photo.php?v=10152023225069520&set=vb.743054519&type=2&theater

Ödülü sahibine teslim etmeden önce kısa bir konuşma yapan Genel Başkanımız Sayın Cansel GÜVEN; eğitim sendikalarının birer okul olması gerektiğinden hareketle Sayın DEMİRBAŞ gibi anıt öğretmenleri genç öğretmenlere örnek kılmak adına geleneksel hale getirdikleri Başöğretmenlik Onur Ödülü’nü evlat ve yurttaş yetiştirmekle yetinmeyerek 32 bin ağaçlık bir orman var eden Rahim öğretmene teslim etmekten gurur duyduklarını ifade etmişlerdir. “Ereğli’nin çorak topraklarından başarılı akademisyenler, nice hekimler, avukatlar, mühendisler, öğretmenler yeşerten DEMİRBAŞ, tüm emeğini ve birikimini de yine aynı toprağa on binlerce fidan dikerek hizmetini sürdürmüş, ölümsüzlüğü yakalamıştır“ diyerek, sözlerini “bu ödülü bir teşekkür gibi, bir borcu öder gibi Sayın Rahim DEMİRBAŞ’a teslim ediyorum” diyerek tamamlamıştır.

Başöğretmenlik Onur Ödülünü alkışlar arasında kabul eden Rahim DEMİRBAŞ da, siyaset dışında, eğitim gündemiyle sendikacılık yapan bir yapının varlığından, böyle bir ödül geleneğinin başlatılmış olmasından mutluluk duyduğunu belirterek, bırakın öğretmen olmayı bir öğrenim görmüş olmasının bile mucize gibi tesadüflerle mümkün olduğunu anlatmıştır. Okuma şansını 2 gün ile yakaladığını anlatan öğretmenimiz, öğrenme aşkının, derece yaparak bitirdiği İvriz Köy Enstitüsünden sonra “öğretme aşkına” dönüştüğünü anlatan DEMİRBAŞ, öğretmenliğinden dershaneciliğine geçen süreçte olanakları sınırlı olsa da sormaktan hatta öğretmenini sorgulamaktan çekinmeyen öğrencileri çok sevdiğini, onların hayatta başarılı olduğunu söylemiştir.

Bozkırdan orman yetiştirme hayalini de herkese ve her şeye rağmen hayata geçirdiğini anlatan Rahim Öğretmenimiz, “yapamazsın” diyenlere kulak tıkamadan hiçbir şey yapılamayacağının öyküsünü dinleyicilerle paylaşırken kah ağlatmış, kah güldürmüştür.  “Bu ülkede yüz yıl önce en zengin kimdi kimse hatırlamazken, fakirlik içindeki Mehmet Akif’i kimse unutmayacak” diyen DEMİRBAŞ, benim evlerim, param, dershanem benimle ebedi tarafa geçmeyecekti ama kuşların göç yollarını ve iklimi değiştiren ormanım benden sonra da bu atmosfere oksijen salacak, yaban hayatı yuvasında olacak, yaptığımı delilik olarak görenler de ağaçlarımın altında nefeslenecek şeklinde konuşmuştur. Ağaç dikme serüvenini hala sürdürdüğünü söyleyen değerli öğretmenimiz, öğretmenliğe, bu vatana hatta Dünya’ya karşı sorumluluğumuza ilişkin ders niteliğinde sözleriyle törene katılan tüm meslektaşlarımıza tavsiyelerde bulunmuştur.

Değerli Öğretmenimizin tadına doyulmaz sohbetinden Kayseri Öğretmenevindeki akşam yemeğinde de yararlanmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Rahim Öğretmenlerin izinden yürüme kararlığımızı koruyor, eğitime ve doğaya hizmetlerinden dolayı kendilerine bir kez daha teşekkür ediyoruz…

Anadolu Eğitim Sendikası

 

 \\\\\\

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Başöğretmenlik Onur Ödülümüz Rahim Demirbaş’a Törenle Sunuldu