Gazi Mustafa Kemal Atatürk
ALEMDEN MAKSAT İNSANDIR” (HZ. MEVLANA)

ALEMDEN MAKSAT İNSANDIR” (HZ. MEVLANA)

17/12/2019

Bugün, Mevlana'nın hakka yürüdüğü gün, onun düğün gecesi. Asırlardır onu anıyoruz. O sadece Türkiye'nin değil, insanlığın ortak mirasıdır.

Hakk aşığı Mevlana Celaleddin Rumi bundan 746 yıl önce dünyamızdan ayrılarak, ölüm gününü yeniden doğuş olarak görmüş, Yaradana kavuştuğu için ölüm gününü düğün günü anlamına gelen "Şeb-i Arus" olarak anlamlandırmıştır.

 

Hz. Mevlana, ayrımcılığa kapalı durmuş, bozgunculuğa sırtını dönmüş, kalp kıran kötü sözlere uzak kalmıştır. Onun çağrısı kavuşmaya ve kucaklaşmayadır.

Hz. Mevlana 'gel, yine gel, ne olursan ol yine gel' diyerek yapay engelleri kaldırmış, soğukluk ve mesafeleri gidermiştir. Bu özlü ve özgüven telkin eden mübarek miras, milletimizin en önemli kaynaştırıcı cevheri olarak yüzyıllardır geleceğimizi aydınlatmıştır.

 

Dünyayı kurtaracağına inanılan 7 öğüt, beş kıtada kabul görmüştür. Der ki ;

 

  1. Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.

  2. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.

  3. Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.

  4. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.

  5. Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.

  6. Hoşgörülükte deniz gibi ol.

  7. Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

 

Birbirimizi farklılıklarımızla kabullenip, güzel bir geleceği hep beraber inşa etmemiz umuduyla; İslam dünyasının yetiştirdiği en önemli mütefekkir ve mutasavvıflardan biri olan Mevlana Celaleddin-i Rumi'yi saygı ve minnetle anıyor, Vuslatı'nın 746’ıncı yılında ebediyete irtihalini düğünü olarak gören bu yüksek ahlakı rahmetle yad ediyorum.

 

 

Mustafa YAMAN

Anadolu Eğitim Sendikası

Genel Başkan Yardımcısı


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

ALEMDEN MAKSAT İNSANDIR” (HZ. MEVLANA) mevlana, celaleddin rumi,