Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Neden AES?

Neden AES?

22/05/2020

Öğretmenler toplumda eğitimci rolüyle örnek teşkil etmektedir. R.J. Bates öğretmenliği; sahip oldukları dünya görüşlerinin etkisi ile eleştirel etkinlikleri ve faaliyetleri birleştiren, olayın özünü ortaya koyan ve yeni bir yapılandırma oluşturan işçiler olarak tanımlamıştır. Ayrıca öğretmenlerin eğitim fakültelerinde ve ilk görev yerlerinde edindikleri tecrübe ve birikim sayesinde kamu sendikacılığında farklı bir yere sahip oldukları aşikardır. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada eğitim sendikaları önemli bir yere sahiptir ve etkilidir. Öğretmenlerin kolay örgütlenebilmesi eskiye dayanmaktadır ve diğer kamu görevlilerinden ayrışmaktadır. Güçlü mesleki örgütler kurmuş olan öğretmenler güçlü ve avantajlı konumda olmalılarken, bugün çok güçlü mesleki sendikalara sahip olan öğretmenlerimiz maalesef avantajlı ve güçlü konumda değildir! Günden güne itibar kaybeden öğretmenlerin sorunu nedir öyleyse?

Öğretmen sendikaları; öğretmenlerin mesleki çıkarlarını korur, ekonomik refahlarını arttırır ve ayrıca ülkenin eğitim politikalarına da yön verir. Fakat ülkemizde güçlü eğitim sendikaları olmasına rağmen bu konularda etkisiz kaldıkları görülmektedir. Bunun sebebini ise şöyle düşünüyorum, ülkemizde en büyük sendikal yapılar siyasi görüşler temelinde faaliyetlerine devam etmektedirler. Öğretmenlerde kendilerine yakın gelen sendikalardan herhangi birine teveccüh göstermektedirler. Adeta bir yarışa dönen bu sendikal anlayış ise öğretmenlerin, öğrencilerin ve okulların derdini unutup siyasetle eşgüdümlü hareket etmelerine sebep olmuştur.

Anadolu Eğitim Sendikası ise kurulduğu tarihten bugüne günlük siyasi olaylardan hep uzak durmuş hiçbir siyasi yapıyla yakınlığı olmamıştır, olmayı da reddetmiştir! Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklar için baş aktör olan öğretmenlerimizin haklarının korunması, itibarlarının zedelenmemesi ve güzel bir gelecek için sadece eğitim, öğretmen ve öğrenci odağında çalışan AES’e sizleri de davet ediyoruz.

 

Mehmet Ali COŞGUN

AES Samsun İl Sekreteri

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Neden AES?