Gazi Mustafa Kemal Atatürk
AES’TEN MERDİVEN ALTI SÖZÜNE TEPKİ

AES’TEN MERDİVEN ALTI SÖZÜNE TEPKİ

26/08/2021

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ, Çalışma Bakanının %1 altında örgütlü olan sendikalar için kullandığı ‘merdiven altı’ tabirine tepki göstererek bu talihsiz açıklama kabul edilemez olduğunu ve özür beklediklerini ifade etti. Açıklamaları şöyle;

 

Çalışma Bakanının %1 örgütlenme oranı altındaki sendikalar için kullandığı 'merdiven altı' tabiri kabul edilemez!

'Bir sendika enflasyonu, sendika adı altında kurulan ancak sendikal faaliyet yapmayan, bir takım farklı işlerle uğraşan, medyada başka türlü haberler haline dönüşen kuruluşlar var. Bir takım merdiven altı diyebileceğimiz yapılar var. Onların önüne geçebilmek için %1 örgütlenme düzeyi şartını getiriyoruz' ifadeleri çalışma hayatı içerisinde bir çalışma bakanı tarafından kullanılan en talihsiz cümlelerdir. Çalışma hayatı içerisinden gelen bir bakanın bu ifadeleri kullanması da ayrıca büyük bir talihsizliktir. Çalışanların hak ve çıkarlarını korumak için 17 yıldır onurlu sendikacılık mücadelesi veren Anadolu Eğitim Sendikası olarak özür bekliyoruz.

Sendikaların tekelleşmesinin önünü açan, çalışanları belirli sendikalara mahkum etmeyi amaçlayan bu düzenleme zaten yargıdan dönecektir.

Çalışanları temsilen YETKİLİ ancak ETKİSİZ olarak toplu sözleşme görüşmelerine katılanların, memurların sorunlarının çözümü yerine sendikalarından istifaların önüne geçmek ve diğer sendikalara üyelikleri engellemek için yapılan pazarlığı da kamu görevlileri unutmayacaktır.


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

AES’TEN MERDİVEN ALTI SÖZÜNE TEPKİ