Gazi Mustafa Kemal Atatürk
ÖĞRETİCİ: ARTMAYAN TEK ŞEY MEMUR VE EMEKLİLERİN ÜCRETLERİ

ÖĞRETİCİ: ARTMAYAN TEK ŞEY MEMUR VE EMEKLİLERİN ÜCRETLERİ

17/09/2021

BASK Genel Sekreteri ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ yılsonu enflasyon beklentisinin artması ile ilgili açıklamalarda bulundu. ÖĞRETİCİ açıklamasında her şey artarken artmayan tek şeyin memur ve emeklilerinin ücretleri olduğunu ifade etti. Açıklamaları şöyle;

TUİK'in açıklamış olduğu enflasyon oranları ile marketteki, pazardaki oranların birbirini tutmadığı herkes tarafından biliniyorken; memur ve emeklileri TUİK'in açıklamış olduğu enflasyonun dahi altında ücret artışları almaktadır.

2021 yılının ilk altı ayı için memur ve emeklileri yalnızca %3 artış almışken TUİK! verilerine göre ilk altı aylık enflasyon %8.45 olmuştur. Yine ikinci altı aylık dönem için %3'lük artış alan memur ve emeklilerinin artışları daha ilk iki aydan erimiş ve sadece Temmuz ve Ağustos enflasyonu %2.94 olmuştur.

Durum böyleyken yıllardır yapılan toplu sözleşmeler memur ve emeklilerini refaha ulaştırmamış, her toplu sözleşmede iki yıl sonrası için verilen artışlar günü geldiğinde enflasyon altında kalmıştır.

2021 yıl sonu, 12 aylık, 24 aylık enflasyon tahminleri artarken artmayan tek şey memur ve emeklilerinin ücretleridir.

Öncelikle memur ve emeklilerinin alım gücünün düşmesinin başlıca sorumlusu bu artışlara imza atan, yetkili olarak memurları temsil ettiğini söyleyen sendikalar ve konfederasyondur. Son yapılan ve yine tarihi! kazanımlara imza atıldığı söylenilen toplu sözleşme artışlarının bile zamanı geldiğinde yine enflasyon altında kalacağı aşikardır.

Burada en büyük sorumluluk kamu görevlilerine düşmektedir. 6 dönemdir memur ve emeklilerini enflasyon altında artışlara mahkum eden sendikalara üyelikler devam ettiği sürece sonuç değişmeyecektir.


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

ÖĞRETİCİ: ARTMAYAN TEK ŞEY MEMUR VE EMEKLİLERİN ÜCRETLERİ