Gazi Mustafa Kemal Atatürk
MERKEZ BANKASI ENFLASYON TAHMİNİNİ GÜNCELİYOR AMA MEMUR VE EMEKLİLERİNİN ARTIŞLARI GÜNCELLENMİYOR

MERKEZ BANKASI ENFLASYON TAHMİNİNİ GÜNCELİYOR AMA MEMUR VE EMEKLİLERİNİN ARTIŞLARI GÜNCELLENMİYOR

28/10/2021

Bask Genel Sekreteri ve AES Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ Merkez Bankasının enflasyon güncellenmesi sonrası açıklamalarda bulundu. Açıklamaları şöyle;

2019 yılında yapılan 5. Dönem Toplu Sözleşmelerinde memur ve emeklilerinin 2020 ve 2021 yıllarında alacağı artışlar belirlenmişti. 2019 yılında 5. Dönem Toplu Sözleşmeler yapılırken pazarlığa esas olan ana konu gelecek yıllar için Merkez Bankasının öngördüğü enflasyonlardı.

2019 Ağustos ayında Merkez Bankasının 2020 yılı için enflasyon beklentisi %8,2, 2021 yılı için enflasyon beklentisi ise %5.4’tü. Bu rakamlar üzerinden pazarlık yapılarak memur ve emeklilerine 2020 yılı için %4+%4, 2021 yılı için ise %3+%3 artış öngörülmüş, memur ve emeklileri için enflasyon üzerinde artış verildiği haberleri her yerde paylaşılmıştı.

Ancak 2020 yılı enflasyon oranı %14.60 olmuş, memur ve emeklileri enflasyon altında ezilmişti. 2021 yılı için ise enflasyon beklentisi toplu sözleşmelerden sonra güncellenmiş, önce 12,2 olan beklenti sonradan %14,1’e; bugün Merkez Bankası başkanının açıklamaları ile de %18,4’e yükseltilmiştir.

Her daim dile getirdiğimiz gibi enflasyon beklentileri süreç içerisinde güncellenirken memur ve emeklilerin alacağı artışlar güncellenmemektedir. Toplu sözleşmelere iki yıl sonrası için öngörülen enflasyon beklentileri ile oturmak, enflasyon beklentilerinin üzerinde artış alınca ‘başarı sağladık’ demek memur ve emeklilerini yanıltmaktır. Çünkü günü geldiğinde alınan artışlar geçmişte olduğu gibi enflasyon altında ezilecektir.

 2021 Ağustos ayında yapılan 6.Dönem Toplu Sözleşmelerinde de aynı durum olmuş, memur ve emeklileri 2022 yılı için %5+7, 2023 için %8+6 artışlar imza altına alınmıştır. ‘Tarihi zam aldık’ diyenlerin günü geldiğinde yüzleri kızarır mı bilemem ama bilinen bir gerçek vardır ki memur ve emeklilerinin alım gücü her geçen gün daha da düşmektedir.

Memur ve emeklilerinin geçmiş dönemden olan kayıpları karşılanmalı ve toplu sözleşmeler bir sonraki iki yıl için değil bütçe gibi her yıl yapılmalıdır.

 

Mehmet Alper ÖĞRETİCİ

      AES Genel Başkanı


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

MERKEZ BANKASI ENFLASYON TAHMİNİNİ GÜNCELİYOR AMA MEMUR VE EMEKLİLERİNİN ARTIŞLARI GÜNCELLENMİYOR