Gazi Mustafa Kemal Atatürk
ÖĞRETİCİ: ÖĞRETMEN AÇIĞINI KAPATACAK SAYIDA ATAMA YAPILSIN

ÖĞRETİCİ: ÖĞRETMEN AÇIĞINI KAPATACAK SAYIDA ATAMA YAPILSIN

25/04/2022

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ öğretmen atamaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. 3600 ek gösterge düzenlemesi ile 2023 Ocak’tan itibaren emekli olacak öğretmen sayısında ciddi artış yaşanacağından öğretmen açığını kapatacak yeni atamalar yapılması gerektiğini ifade etti. Açıklamaları şöyle;

Günümüzde 120 binin üzerinde öğretmen açığı var iken MEB bu açığı ücretli öğretmenlik ile kapatmaya çalışmaktadır. Kaldı ki 90 bine yakın görev yapan ücretli öğretmenler okullarımızda asgari ücretin dahi altında çalıştırılmaktadır.

Öğretmenlik Meslek Kanunu içerisinde yer alan 3600 ek gösterge düzenlemesi 15 Ocak 2023’te yürürlüğe girecektir. Emekli olmak için 3600 ek göstergeyi bekleyen öğretmen sayısının yaklaşık 100 bin olduğu da bilinmektedir.

120 binin üzerinde öğretmen ihtiyacı varken, atama bekleyen 700 bine yakın meslektaşımız varken, 2023 Ocak’tan itibaren de emekli olacak öğretmen sayısında ciddi bir artış olacağı öngörülüyorken öğretim sürecinin aksamaması için öğretmen açığını kapatacak, ücretli öğretmenliğe son verecek sayıda yeni atamalar yapılmalıdır.


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

ÖĞRETİCİ: ÖĞRETMEN AÇIĞINI KAPATACAK SAYIDA ATAMA YAPILSIN