Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Süt İzninde Ücret Kesilemez!

Süt İzninde Ücret Kesilemez!

14/04/2014

Süt izni kullanan öğretmenlerin ek ders ücretlerinin ödenmesine ilişkin karşılaşılan farklı uygulamalar nedeniyle İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nden görüş talebinde bulunduk. Bundan sonra meslektaşlarımız okul idareleri ile aralarında ortaya çıkan anlaşmazlıklarda İKGM’nin bu yanıtını dikkate alarak hareket edebilirler.  

Bakanlığın gönderdiği yanıtta, özellikle “Zira söz konusu hükümlere göre ek ders ücretinden yararlananlar; yöneticiler, yüz yüze eğitim yapılmayan eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, aylık karşılığı ders öngörülmeyen öğretmenler ve asıl görevleri dışındaki görevleri yürütmek üzere geçici olarak görevlendirilen öğretmenlerdir”  ifadesi hangi öğretmenlerin yarım günden daha az süreli izinli oldukları sürelerde ek ders ücretlerini tam olarak alacağı belirtilmiştir. Ayrıca “Ek ders ücretleri yukarıda belirtilen hükümlerden bağımsız olarak ödenen öğretmenlerin ek ders ücretinden yararlanabilmeleri ise, ders görevlerini fiilen yerine getirmelerine bağlı bulunmaktadır” ifadesiyle de hangi öğretmenlerin süt izni kullanımı sırasında ek ders ücretlerinin kesileceği ifade edilmiştir.

Sonuç olarak fiilen derse giren öğretmenlerin, bu ders saatleri sırasında aldıkları izinler nedeniyle yerine getirmedikleri görevleri için ücret almaları söz konusu değilken; komisyon vb. kurullarda resmen görevlendirilmiş, fiili olarak derse girmeyi gerektirmeyen kurumlarda görevlendirilmiş veya üzerinde aylık karşılığı okutmak zorunda olduğu ders bulunmayan öğretmenler ise ek ders ücretlerini tam olarak alabilirler.

 

Saygılarımızla.

 

Anadolu Eğitim Sendikası 

 

\\

\\

\\

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Süt İzninde Ücret Kesilemez!