Gazi Mustafa Kemal Atatürk
ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİ TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA 1 MAAŞ TUTARINDA VERİLMELİDİR

ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİ TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA 1 MAAŞ TUTARINDA VERİLMELİDİR

24/04/2023

AES: ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİ TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA 1 MAAŞ TUTARINDA VERİLMELİDİR

 

Her eğitim-öğretim dönemi başında verilen öğretim yılına hazırlık ödeneği yıllar içerisinde erimiştir. 2022 yılında bir önceki yıla göre %6.8 artışla 1325 TL olarak ödenen ödenek 2023 yılında ise %5.7 artışla 1400 TL olarak ödenecektir. Yetkili sendikanın artış sağladık diyerek imzaladığı toplu sözleşme sonucunda hazırlık ödeneğinin de bir hükmü kalmamıştır. Kırtasiye malzemeleri başta olmak üzere her şeyin fiyatı yıllık %100’den fazla artmışken hazırlık ödeneğinin bu denli küçük artışlarda olması kabul edilemez.

Bilindiği üzere 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun Ek 32. maddesinde, “Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara(İlköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışsan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzmanı yardımcıları dahil) her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay içinde Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihte Bakanlar Kurulunca belirlenecek miktarda, öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir.” hükmü yer almaktadır.

Eğitim ülkenin can damarlarından, önemi tartışılmaz bir yerdedir. Ayrıca eğitim-öğretim faaliyetleri içinde sadece öğretmenler değil, milli eğitim müdürlüklerinde, okullarda, diğer eğitim kurumlarında memur, hizmetli, şoför, teknisyen v.b. kadrolarda görev yapan eğitim çalışanları bulunmaktadır. Öğretmenler kadar eğitim faaliyetlerine omuz vermektedirler. Öğretim yılına hazırlık ödeneğini tüm eğitim çalışanlarına ve 1 maaş tutarında ödenmesi gerekmektedir

.

Mehmet Ali ÇOŞGUN

AES Genel Başkan Yardımcısı

 


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİ TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA 1 MAAŞ TUTARINDA VERİLMELİDİR