Siyasilerin Değil, Tüm Eğitim Çalışanlarının Sendikası

YENİ MİLLİ EĞİTİM BAKANI’NIN İLK İŞİ PAYDAŞLARLA MESLEK KANUNU’NU YENİDEN ELE ALMAK OLMALIDIR

05 Haziran, 2023

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ yeni Milli Eğitim Bakanı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamaları şöyle;

Yeni açıklanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde Milli Eğitim Bakanı olarak eski MEB müsteşarı Yusuf TEKİN yer aldı. Öncelikle Sayın TEKİN’e başarılar diliyorum.

Başta öğretmenler olmak üzere eğitimin ve eğitim çalışanlarının bir çok sorunu bulunmaktadır. Toplumu yakından ilgilendiren bu bakanlık önem arz etmektedir.

Öncelikle kalabalık bir grup olan eğitim camiasının sorunlarını yakından dinlemek ve ona göre çözümler üretmek gerekir. Öğretmenlik Meslek Kanunu olarak çıkarılan yasa ne yazık ki meslektaşlarımızın sorunlarını çözmekten uzaktır. İlk günden itibaren bir paydaş olarak uyarmış, öğretmenlerin taleplerini dile getirmiş ve eksiklikleri söylemiştik. Ne yazık ki hiçbir paydaştan görüş alınmadan yaptım oldu anlayışı ile hazırlanan yasa bir çok soruna da yol açmıştır.

Yeni Milli Eğitim Bakanı’ndan beklentimiz öncelikle paydaşları da sürece dahil ederek yeni bir Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun hazırlanmasıdır. Öğretmenlerin yetiştirilmesinden, atanmasından, görevde yükselmesinden, çalışma şartlarından ve emekliliğine kadar olan süreci içinde barındıracak Meslek Kanunu elzemdir.

Bunun yanında hem öğretmenlerin, hem eğitim çalışanlarının hem de çocuklarımızın geleceği için yapılacak tüm çalışmalarda Anadolu Eğitim Sendikası olarak geçmişte olduğu gibi paydaş olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz.

 

Yorum Yap