Gazi Mustafa Kemal Atatürk
23 Nisan Yalnız Çocukların Değil, Milli Egemenliğin Bayramıdır.

23 Nisan Yalnız Çocukların Değil, Milli Egemenliğin Bayramıdır.

22/04/2014

23 Nisan 1920, devlet yönetiminde millet egemenliğinin üstün kılındığı tarihtir. Ulusal egemenlik bayramı Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmişse bunu bir emanet, miras olarak düşünmek gerekir. Yıllar içinde bu bayramın “ulusal egemenlik” vurgusunun kaybolduğunu ve giderek çocuk şenliğine indirgendiğini görmekten üzüntü duyuyoruz.

Padişahlıktan cumhuriyete geçişin en önemli ayağı meclistir. Babadan oğla geçen hakimiyetin, seçmenden meclise doğru değişmesi en radikal devrimdir. Beri yandan kendi vekilini seçemeyen, genel başkanların listesini oylayan yurttaşların egemenliği eksik ve sakattır. Ben bir lider seçeyim, geri kalan herkesi o seçsin, her şeye o karar versin diyenler milli egemenliği fena halde yanlış anlamıştır.

 

Meclisin 94. Yıl dönümünde bir padişah yerine 3-5 padişahın mutlak egemenliğinden söz ediyoruz ne yazık ki. Aralıklarla önümüze konan sandıklar millet egemenliğinin mecliste temsiliymiş gibi gösterilse de kendi vekilimizi hatta belediye başkanımızı değil parti logolarını seçmekteyiz.

 

Ulusal egemenliğimizde seçim barajının, kürsü dışındaki dokunulmazlıkların ve ön seçimsiz vekil atamalarının gölgesi var. Bölge daraltarak seçime gitmenin lider tahakkümünü ortadan kaldırmayacağı, bölgelerin birincisi partinin meclisteki tüm sandalyelere oturabileceği de unutulmamalıdır. Millet yek bir organizma değildir, çoğunluğun herkes demek olmadığı gibi. Seçenin ve seçilenin özgürleştiği, aralarındaki elit uzaklığın azaldığı bir ülkede milli egemenlik slogan değil, bayramdır hakikaten. Bugün için Milli Egemenlik Bayramına dair elimizde kalan tek şey “çocuk şenliği” oysa.

 

Dünyada kendisine bir bayram hediye edilmiş olan sadece bizim çocuklarımız. Keşke bayrama esas gerçek ulusal egemenliği de hediye edebilseydik onlara. Böyle bir çocuk bayramından mahrum milyonlarca çocuğun ülkesinde seçim yasaları, seçilme koşulları ve sorumlulukları çok daha adil ve hukuki. Başkaları yönetime dahil ve egemen oluyor, biz burnumaza dayatılanı seçip bayram ediyoruz.

 

Ortak kaderimizin değiştiği, tebaa olmaktan millet olmaya geçtiğimiz bu önemli tarih sevgililer günü ya da tatil değildir efendiler. 23 Nisanlardaki kutlama ve eğlence, düşünme ve değer bilmenin önüne geçmemeli. Biz Cumhuriyetin öğretmenleri olarak; elbet şarkılar da söyleyeceğiz çocuklarımızla, Nisan 1920 ye nasıl ulaştığımızı da anlatacağız, buradan öteye yolculuğu da. Tarih şahidimiz olacak, Dünya kitabımız. Milletin egemenliği kalıcı ve sahici olsun diye öğretmenlik edeceğiz.

 

Millet iradesinin meclise gerçekten yansıtıldığı, çocuklarımızın 365 gün boyunca değer gördüğü 23 Nisanları görme, kutlama dileklerimle…

 

Cansel Güven

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı

 

guven@aes.org.tr   

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

23 Nisan Yalnız Çocukların Değil, Milli Egemenliğin Bayramıdır.