Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Yozgat’taki Aday Öğretmenlerin de Asaleti Onaylanabilir

Yozgat’taki Aday Öğretmenlerin de Asaleti Onaylanabilir

05/03/2013

Haziran 2011’de atanmalarına rağmen Eylülde görev başlatılmış öğretmenlerin de 2012 Yaz Döneminde özre bağlı yer değiştirebilmesi için yaptığımız yazılı talep ve girişimlere karşılık olacak şekilde Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER başvuruya esas sürenin 30 Eylüle genişletileceği müjdesini vererek mağdurları sevindirmişti. Yurt genelinde hazırlayıcı, temel ve uygulamalı eğitimlerini tamamlayan öğretmenlerin yer değiştirme başvurusu yapabilecekleri anlamına gelen bu haber uygulama eğitimleri sisteme girilmemiş olan Yozgat İli genelindeki aday öğretmenleri endişelendirmiştir.

Anadolu Eğitim Sendikası Yozgat İl Başkanlığınca yakından takip edilen konuyla ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Saim KUŞ ile bir görüşme yapan Genel Başkanımız Sayın Cansel GÜVEN; ildeki aday öğretmenlerin durumu hakkında bilgi alarak görüş alışverişinde bulundular. Hazırlayıcı, uygulamalı ve temel eğitimlerin alınmasında farklı bir sıralama yapılmasından dolayı, uygulama kısmını uygun takvimde sisteme işleyemedikleri anlaşılan il MEM’in, tek bir öğretmenin bile mağdur olmaması için bakanlıkla görüşme ve temaslarını sürdürdüğü anlaşılmıştır.

İl Milli Eğitim Müdürü Sayın KUŞ’un göreve geldiği 25 Ocak 2012 Tarihinden sonra yapılan Şubat atamalarını da kapsayacak uygulamalı eğitim planlaması telafi edilebilecek teknik bir hatadır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de çabaları buna yöneliktir.

Bakanlık personeline dair tüm işlemler E-Devlet mantığıyla tek merkezden yapıldığı için çözüm Yozgat İl Milli Eğitimin yetki alanı dışındadır. İldeki stajyer öğretmenlerimizin mağdur olmaması adına çözümü yapıcı diyaloglarla sürdüren Anadolu Eğitim Sendikası ilden aldığı bilgiler doğrultusunda görüş ve önerilerini bakanlığa iletti. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müd. Grup Başkan Vekili Sayın Hanefi Terzi ile bir görüşme yapan Genel Başkanımız Sayın GÜVEN; aday öğretmenlerin göreve başladığı ilk günden başlayarak UYGULAMA içerisinde (sınıflarda) bulunduğunu belirterek, staj dönemini üçe bölmenin yalnızca teknik bir detay olduğunun altını çizdi.

Görüşme sırasında Bakanlığın stajyerliğe dair mevzuatının gerçekçi bir şekilde yeniden yapılandırılması gerektiğini de vurgulayan GÜVEN; asıl stajın eğitim fakültelerinde gereğince verilmesi gerektiğini, atama sonrası kendilerine sınıf emanet edilen öğretmenlere yalnızca danışmanlık-denetim uygulanmasının yeterli olduğu görüşünü vurguladı.

Yeni atama ve yer değiştirme yönetmeliğini de daha fazla sorun yaşanmayacak, mevcut sorunu ortadan kaldıracak şekilde düzenlemenin mümkün olduğunu belirten Cansel GÜVEN, Yozgat örneği teknik detayların insandan daha önemli olmadığının kanıtıdır şeklinde konuştu.

Türkiye genelinde tüm illerde stajyer öğretmenler özre bağlı yer değiştirmelere başvurabilecekken Yozgat’taki öğretmenlerin mağdur edilmeyeceğine duyduğumuz inancı koruyoruz. Konuyla ilgili çabamızı sürdürerek, gelişmeler hakkında bilgi paylaşımında bulunmaya devam edeceğiz.

 

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Merkezi

Anadolu Eğitim Yozgat İl Başkanlığı

Konuyla İlgili İletişim için: yozgat@aes.org.tr


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Yozgat’taki Aday Öğretmenlerin de Asaleti Onaylanabilir