Gazi Mustafa Kemal Atatürk
AES Bingöl İl Temsilcisi Veysel Çeliker

AES Bingöl İl Temsilcisi Veysel Çeliker

05/03/2013

Genelde Tüm Türkiye’de, Özelde de Bingöl’de 4+4+4 kaynaklı sorunların zirveye çıktığını belirten Çeliker, son yapılan alan değişiklikleri sonrası binlerce Sınıf Öğretmeninin alanını değiştirmek zorunda kaldığına dikkat çekti.

Alan değiştiren Sınıf Öğretmenlerinin çalıştığı okullardaki öğrencilerin henüz eğitim-öğretim sezonunun başı olmasına rağmen Öğretmensiz kaldıklarına ifade eden Çeliker:”“Bugün itibari ile Bingöl’de çoğunluğu merkezi okullar olmak üzere birçok okulda 80 civarı öğretmenimiz alan değiştirdiğinden dolayı ciddi anlamda bir Sınıf Öğretmeni ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Ankara Büyükşehir Belediyesi İlkokulu gibi Bingöl’de eğitim çıtasının en yüksek olduğu okullarda bile ortaya çıkan bu durum eğitim camiasıyla ilişkili olan herkesi çok zor durumda bırakmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı süreci doğru yönetemediğinden yeni mağduriyetler ortaya çıkarmaktadır. Okul İdarecileri, Öğretmenler, Veliler ve Öğrenciler yaşanan bu sıkıntıların biran önce sona ermesini istemektedirler ” dedi. Çeliker, Bakanlığın attığı adımların eğitim-öğretim faaliyetleri içerisinde ne gibi sonuçlar doğuracağını hesap etmeden hareket ettiğini söyledi.

“Çıkan krizden Bakanlık sorumludur”

Yaşanan bu kriz karşısında İl Mem’lerin süreçten en zararsız halde çıkmak için yaptığı çalışmalar bile durumu düzeltmeye yetmediğini savunan Çeliker, “Bingöl Mem gibi sürece en hazırlıklı ve en donanımlı müdürlüklerin bile zorlandığına şahit olmaktayız. Anadolu Eğitim Sendikası olarak ortaya çıkan krizin sorumlusunun Bakanlık olduğunu, Bingöl halkının bilmesi gerektiğine inanıyoruz. İl Mem’lerin süreçle ilgili hiçbir inisiyatifinin bulunmadığını Bingöl halkının bilmesini ve tepkisini doğru yere yani bakanlığa yöneltmesi gerektiğini düşünüyoruz. Elinde herhangi bir inisiyatif bulunmamasına rağmen yereldeki süreç içerisinde azda olsa inisiyatifini kullanan İl Mem’im sürece katkısını artırmasını da bekliyoruz. Yaşanan mağduriyetlerinin önüne asgari düzeyde de olsa geçilmesini bekliyoruz. Yaşanan bu kriz dönemi Bingöl İl Mem müdürü Sayın Yakup Sarı’nın, Atama ve İlsis bölümlerinin olağanüstü gayretleriyle iyiye yakın bir şekilde yönetiliyor ama bizler bunun çok daha fazlasını bekliyoruz. Bu konuda daha öncede açıkladığımız gibi ‘İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün’ yanındayız ve her türlü desteği vermeye hazırız…”

“Güvençer sürece müdahale etmeli”
“Anadolu Eğitim Sendikası olarak Bingöl Valisi Sayın Güvençer’in sürece olumlu müdahale etmesini bekliyoruz. Eş durumundan mağduriyet yaşayan öğretmenlerimizin mağduriyeti hala devam etmektedir. Eşlerin il içinde farklı iki yerleşim biriminde Öğretmenlik mesleğini devam ettirmesi doğru değildir. Ayrıca Bingöl’de başarılarıyla gurur duyduğumuz okullarımızda alan değişikliği sonrası ortaya çıkan Sınıf Öğretmeni açığı torpilli değil ‘deneyimli’ öğretmenlerle kapatılmalıdır. Eğer bu yapılmazsa eğitim-öğretim kalitesi oturmuş okullarımız yılsonunda dibe vuracaktırlar. Sayın Güvençer görevlendirmeler noktasındaki tutumunu değiştirmelidir. Herkesin kadrosunun bulunduğu yerde çalışması tutumu doğru değildir. En doğru olan “herkesin en verimli olacağı yerde” çalışmasıdır. Bu nedenle Sayın Valimizden görevlendirmeler noktasındaki tutumunu değiştirmesini talep ediyoruz”


“Bingöl Halkına Çağrıda Bulunuyoruz”

Çeliker, “En büyük yatırımının evlatları olduğunun bilincinde olan Bingöl halkı sürece olumlu katkılarda bulunmak için harekete geçmelidir. 4+4+4 sisteminin olumsuzluklarının ve ortaya çıkardığı problemlerinin çocuklarımızın geleceğini tehdit etmesine izin vermemelidir.
Bu nedenledir ki, öğretmenlerimizle, okul idarecilerimizle hatta İl Milli Eğitim müdürlüğü yetkilileri ile bir araya gelmeli ve katkılarımızı sunmalıyız. Anadolu Eğitim Sendikası olarak Bingöl halkını bu sürece dahil olmaya davet ediyoruz” dedi.


BİNGÖL'ÜN SESİ GAZETESİ

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

AES Bingöl İl Temsilcisi Veysel Çeliker