Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Engellileri Kutlamayın, Engelleri Kaldırın

Engellileri Kutlamayın, Engelleri Kaldırın

03/12/2014

Birleşmiş Milletler tarafından 1992 Yılından başlayarak Dünya Engelliler Günü ilan edilen 3 Aralık, ülkemizde kurban bayramı gibi kutlanmaktadır. Ülkemizde devlet erkanı ile şefkatle kucaklaşan temsili engelli görüntüleri ile servis edilen, sıfatı SAKAT muteber STK temsilcileri sayesinde coşkuyla (?!) kutlanan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, anlama ve çözüm üretme adına fırsat olmalıdır.

Doğal nedenler kadar kazaların, ihmallerin de neden olduğu engelli olma hali yalnızca kaza-kader boyutuyla ele alınamaz. Nüfusumuzun %13 ünü oluşturan engellilerin önemli bir kısmı önlenebilir kazalar, erken teşhisle tedavi edilebilir hastalıklar, akraba evlilikleri ile gebelik-doğum sırasında yapılan hatalar yüzünden engellidir. Engelli nüfusu rehabilite etmek, hayata kazandırmak kadar, bu sayıya yenilerinin eklenmemesi adına tedbirler almak da devletin görevidir.

Ekonomik, sosyal hayat, eğitim ve istihdam başlıklarında büyük engellere muhatap olan engellilerimiz, aileleriyle birlikte nüfusumuzun % 25 lik dilimiyle her gün, her an mağdur durumdadır.

AB hayalinde şık bir adım olsun diye çıkarılan engelli istihdamını düzenleyen yasalar kağıt üzerinde kalmış, belediyecilik uygulamaları komik fotolara malzeme olmaktan öteye gitmemiştir. Engelli çalıştırma kotalarında özel sektöre akıl veren devlet, kendi bünyesinde çalıştırmak zorunda olduğu kadroların yarısını boş tutmaktadır.

2014 Yılında EKPSS puanıyla Devlet Memuru olmak için başvuru yapanların sayısı 75.570 iken yalnızca 5.333 ü işe yerleştirilmiştir. Engelli öğretmen alımında olağan atama takvimine uymayan MEB, baskı ve çabalarımızla açtığı 400 kontenjana daha önce atadığı memur kadrolarını (kurumlar arası atama) dahil etmiş, EKPSS belgeli, eğitim fakültesi mezunu, formasyonlu 254 (iki yüz elli dört) öğretmeni kadrosuna sığdıramamıştır. Bir gecede binlerce kişiyi bakan oluruyla kadroya yerleştiren bakanlık, konu engelli öğretmen olunca cimri, kör ve sağırdır.

Eğitim hizmeti alan engelli öğrencilere örnek ve moral olacak, her biri bir başarı öyküsü olan engelli öğretmenler atama öncesi engellendikleri kadar atandıktan sonra da ENGELLENMEKTEDİR. Engelli öğretmenler çalıştıkları kuruma ulaşımdan, kurum içi çalışma koşullarından, nöbet ve idarecilik noktalarında ayrımcılıktan muzdariptir.

3 Aralık nedeniyle hatırlanan, yılın 364 günü YOK sayılan engelliler, ailemiz üyeleri ve değerli iş gücümüzdür. Onları yok sayarak hamaset içinde gün kutlayanları asli görevlerini yapmaya çağırıyoruz. 3 Aralık Dünya Engelliler günü farkındalık yaratsın, engelli hakları en kısa zamanda iade edilsin dileriz. Çabamız ve mücadelemiz de bu yönde sürecektir.

Cansel GÜVEN

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı

 

 


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Engellileri Kutlamayın, Engelleri Kaldırın