Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Memur öğretmenlerden Cumhurbaşkanı ve Başbakana açık mektup

Memur öğretmenlerden Cumhurbaşkanı ve Başbakana açık mektup

29/12/2014

Cumhurbaşkanımız

SN. RECEP TAYYİP ERDOĞAN

Başbakanımız

SN. AHMET DAVUTOĞLU

Milli Eğitim Bakanımız

 

SN. NABİ AVCI

Bizler Kamuda Hizmetli, Şoför, Kaloriferci, Memur unvanlarıyla çalışan Öğretmenleriz.

31.08.2012 tarihinde yayınlanan öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinden Kurum İçi ve Kurumlararası İlk atama ile öğretmenliğe geçiş kaldırıldığı için asıl mesleğimize geçiş yapamamaktayız. Aniden ve atamalara 1 gün kala değiştirilen yönetmelik bizleri mağdur etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi \Bir gece yattık sabah kalktık baktık ki o yönetmelik yok.\

İçimizde meslek liselerine yapılan katsayı adaletsizliği ile karşı karşıya kalmış, katsayı adaletsizliği giderildikten sonra okuyup öğretmen olabilmenin umuduyla yıllarca uğraşıp çaba sarf etmiş öğretmenler bulunmaktadır.

Öğretmen olup ülkemize daha iyi hizmet etmemiz yönetmeliğin değiştirilmesi ile engellenmiştir. Yaklaşık 2,5 yıldır Kurumiçi - Kurumlararası geçişler açılmadığı için bazı öğretmenlerimiz 40 yaşından gün almıştır.

Devletin asli vazifesi, memurunu ondan en üst düzeyde verim alacağı yerde çalıştırmakla yükümlüdür.

Örneğin; Bir doktorun kalorifer yakması, Bir komutanın tuvalet temizlemesi, Bir Savcının hademelik yapması düşünülemez. Ama Bizler öğretmen olmamıza rağmen hademelik, memurluk, şoförlük, hasta bakıcılığı ve aklınıza ne gelirse tüm işlerde çalışmaktayız.

Bizler Öğretmeniz ama Kalorifer Yakıyoruz,

Bizler Öğretmeniz ama Tuvalet Temizliyoruz,

Bizler Öğretmeniz ama Yerleri Süpürüyoruz,

Bizler Öğretmeniz ama Hasta Bakıcılığı yapıyoruz,

Bizler Öğretmeniz ama Öğretmenlik dışında her şeyi yapıyoruz.

Nasıl Bir Doktor'un Yeri Hastane İse, Nasıl Bir Askerin Yeri Kışlası İse, Nasıl Bir Hakimin Yeri Adliye ise, Bir Öğretmenin Yeri de Okulu ve Sınıfıdır.

Biz memur öğretmenler olarak ne mesleğimizde ilerleyebiliyor nede kariyer yapabiliyoruz. Bir öğretmen hademelik yaparak nasıl kariyer yapacaktır. Baş Hizmetli mi olacak, Yüksek Lisans Yapmış, Temizlikte Ustalaşmış Bir Hizmetli Mi Olacaktır.

Dershane öğretmenlerinin KPSS'sizatamalarının yapılması için çalışmalar yapılırken, KPSS sınavından yüksek puanlar alarak kamuda memurluk yapan biz öğretmenler için bir kez daha KPSS sınavı kazanmak tek şart olarak sunulmaktadır.

Bir Memur Öğretmenin her gün 8-5 mesaiye giderek çalışmak zorunda olması, birde KPSS çalışmasını, ilk atamacı öğretmenlerle yarışmasını ve başarılı olmasını beklemek imkansızdır. Diğer adaylarla aynı kulvarda ve eşit şartlarda yarışamadığımız gayet açıktır. Bir koltukta iki karpuz taşınmaz. Ya işimizi sekteye uğratıp KPSS çalışacak yada öğretmen olma hayalimizden vazgeçip kaderimizi yaşayacağız.

28 Şubat mağdurlarının haklarının iade edildiği, İmam Hatip Lisesi ve Meslek Liselerinin haklarının iade edildiği, engelli memur öğretmenlerin haklarının iade edildiği gibi biz kamuda memurluk yapan öğretmenlerinde haklarının iade edilmesini bekliyoruz.

Öğretmenliğe geçişimizde devletimize mali açıdan külfetimiz olmadığını belirterek;

Çalışmaları sonlanmak üzere olan yakında yayımlanacak yeni Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde, 2012 Yönetmeliği ile kaldırılmış bulunan 2010 Yönetmeliğindeki Hizmet Süresi Üstünlüğüne Dayalı İlk Atama Çeşitlerinin Yeniden Yürürlüğe Konulmasını ve bundan sonra yapılacak öğretmen atamalarında öğretmenliğe geçişimizin yapılarak mağduriyetimizin giderilmesi hususunda şahsınıza olan inancımız tamdır. Saygılarımızla arz ederiz.

 

Memur Öğretmenler Platformu


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Memur öğretmenlerden Cumhurbaşkanı ve Başbakana açık mektup