Gazi Mustafa Kemal Atatürk
23 Nisan Yalnız Çocukların Değil, Milli Egemenliğin Bayramıdır

23 Nisan Yalnız Çocukların Değil, Milli Egemenliğin Bayramıdır

13/06/2013

23 Nisan 1920, devlet yönetiminde millet egemenliğinin üstün kılındığı tarihtir. Ulusal egemenlik bayramı Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmişse bunu bir emanet, miras olarak düşünmek gerekir. Son 60 yıl içinde bu bayramın “ulusal egemenlik” vurgusunun kaybolduğunu ve giderek çocuk şenliğine indirgendiğini görmekten üzüntü duyuyoruz.

Padişahlıktan cumhuriyete geçişin en önemli ayağı meclistir. Babadan oğla geçen hakimiyetin, seçmenden meclise doğru değişmesi en radikal devrimdir. Cumhuriyetin ilanından itibaren gelişimini sürdürmesini beklediğimiz devrimlerde gerileme hızlanmaktadır. Kendi mebusunu seçemeyen, genel başkanların listesini oylayan yurttaşların egemenliği eksik ve sakattır. Meclisin 93. Yıl dönümünde bir padişah yerine 3-5 padişahın mutlak egemenliğinden söz ediyoruz. Aralıklarla önümüze konan sandıklar millet egemenliğinin mecliste temsiliymiş gibi gösterilse de kendi vekilimizi değil parti logolarını seçmekteyiz.

 

Ulusal egemenliğimizde seçim barajı, kürsü dışındaki dokunulmazlıkların sürmesi ve ön seçimsiz vekil atamalarının gölgesi var. Bayrama dair elimizde kalan tek şey “çocuk şenliği”.

 

Dünyada kendisine bir bayram hediye edilmiş olan sadece bizim çocuklarımız. Ne kadar övünsek, atamıza minnet ve şükran duysak da az. Keşke bayrama esas gerçek ulusal egemenliği de hediye edebilseydik onlara. Böyle bir çocuk bayramından mahrum milyarlarca çocuğun ülkesinde seçim yasaları, seçilme koşulları ve sorumlulukları çok daha adil ve hukuki. Başkaları yönetime dahil ve egemen oluyor, biz bayram ediyoruz.

 

Ortak kaderimizin değiştiği, tebaa olmaktan Milet olmaya geçtiğimiz bu önemli tarih cadılar bayramı ya da sevgililer günü değildir. 23 Nisanlardaki kutlama ve eğlence, düşünme ve değer bilmenin önüne geçmemeli.

 

Ulus iradesinin meclise gerçekten yansıtıldığı, çocuklarımızın 365 gün boyunca değer gördüğü 23 Nisanları görme, kutlama dileklerimle…

 

Cansel Güven

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı

guven@aes.org.tr   

 

 


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

23 Nisan Yalnız Çocukların Değil, Milli Egemenliğin Bayramıdır