Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Son 12 yılda öğretmenlerin alım gücü ne kadar düştü?

Son 12 yılda öğretmenlerin alım gücü ne kadar düştü?

02/02/2015

2002 yılından 2014 yılına kadar evlatlarımızı emanet ettiğimiz, geleceğimizi şekillendirecek, öğretmenlerin ücretleri gün geçtikçe azaldı. Bu konuda Cumhuriyetimizin kurucusu yüce önder Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bir anıyı da yazmadan geçemeyeceğim.

Sene 1923… Mustafa Kemal Atatürk’e \Paşam vekil maaşlarını düzenleyeceğiz ne kadar verelim?\ diye sorarlar. Atatürk, \Öğretmen maaşlarını geçmesin\ cevabını verir. Yüce önderin öğretmenlere ne kadar değer verdiği ortada.

Yine Atatürk'ün “Ulusları kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğitimciden yoksun bir ulus, henüz ulus adına alma yeteneğini kazanmamıştır. Ona basbayağı bir topluluk denir, ulus denemez. Bir topluluğun ulus olabilmesi için kesinlikle eğiticilere, öğretmenlere gereksinimi vardır” sözü eğitime ve öğretmenlere verdiği önemin en güzel örneklerinden biridir.

Ancak bugün, öğretmenlerin toplumsal statüleri, ekonomik, sosyal ve özlük hakları, Cumhuriyet döneminden bugüne geçtiğimiz yıllar içinde sürekli gerilemiştir.

2002 yılından bu yana öğretmenlerin maaşlarındaki alım gücü yüzde 42 oranında düşmüştür.

\\
AKP'nin ilk döneminde, bir aylık geliri ile 37.73 gram altın alabilen öğretmenler 2005 yılına kadar AKP'nin güzel icraatlarıyla 50 gram altına kadar yükseldiler ama sonrasında devamlı düşüşler ile şimdi sadece 29 gram altın alabiliyorlar.  

ZAM ENFLASYONA YENİK DÜŞTÜ

Öğretmenler Cumhuriyet tarihinde ilk defa 2014 ve 2015 yıllarında da enflasyondan daha düşük zam aldılar.

Tüm memurlar gibi öğretmenler de sendikalarının hükümet ile yaptığı Toplu İş Sözleşmesi (TİS) sonucu 2014 yılında seyyanen zam almışlar ve yıl sonunda enflasyona yeni düşmüşlerdir. TİS gereğince yıl sonunda da kendilerine enflasyon farkı da ödenmemiştir. 2015 yılı için de yüzde 3+3 oranında zam alacaklar ve yine yıl sonunda enflasyona yenik düşeceklerdir.

 

Ali Tezel / Millet Gazetesi

 

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Son 12 yılda öğretmenlerin alım gücü ne kadar düştü?