Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Bakanlığın Basına Yansıyan 2013 Yılı Yer Değiştirme Takvimi

Bakanlığın Basına Yansıyan 2013 Yılı Yer Değiştirme Takvimi

13/06/2013

2013 yılı yer değiştirme takvimi incelendiğinde her şeyde olduğu gibi bu takvim yayınlanırken de özen gösterilmediği, aceleyle çıkarılmış bir takvim olduğu görülmektedir.

Bildirdikleri takvime göre il içi ve iller arası yer değiştirmeler 01-30 Mayıs olarak açıklanmış ama mayıs ayı bitmek üzereyken bu yer değiştirmelerin müracaatları ne zaman alınacak, yer değişikliği ne zaman yapılacak ve bu zamana sığdırılabilecekler mi anlaşılmamıştır.

Ayrıca daha okulların dönüştürülmesi ve değişimi tam olarak tamamlanmamışken okul normlarının belirlenmesinde çok büyük sıkıntılar ortaya çıkacaktır.

Umarız bakanlık bu sorunların çözümüne yönelik adımları atar ve yine öğretmenlerimizi mağdur edecek bir takvimi çalıştırmaz.

Yer değiştirme işlemleri yapılırken özür durumuna bağlı yer değişikliklerinde puan şartının aranmaksızın işlemlerin yapılması gerekmektedir. Çünkü bakanlık bu konuda birçok dava kaybetmiştir ve bu durumda açılacak olan davaları kaybetmeye devam edecektir.  Eğitim çalışanlarını yine mahkemelerde hakkını arar hale getirmeden bu değişikliklerin yapılması gerekmektedir.

Eş, eğitim ve sağlık gibi yer değişikliklerini engelleyen bir takvim ile bakanlığı yine açılan davalara taraf olurken ve bu davaları kaybederken izlemek istemiyoruz. Adaletli ve hakkaniyete uygun yer değişikliğinin yapılması öncelikli isteğimizdir.

Alan değişikliğine bağlı yer değişikliği yapılırken daha önceden alan değişikliği yapmış olup şuan mutsuz olan binlerce öğretmenin eski alanlarına ama bulundukları illerde atamasının yapılması uygun olacaktır.

Çünkü binlerce öğretmen eşinden çocuğundan ayrı düşmemek veya sağlık ve eğitim gibi haklarından vazgeçmemek adına alan değişikliği yapmak zorunda bırakılmıştır. Bu binlerce öğretmen eğitimini almadıkları alanlarda çalışmak zorunda kaldıklarından mutsuz ve huzursuzlardır.

Bakanlığa tavsiyemiz şudur

Gerekli yönetmelik değişikliklerini yaparken, öğretmeni mağdur ve mutsuz etmeden bir yer değişikliğinin yapılması, doğuda çakılı bırakılan öğretmenlerin de unutulmadığı bir takvim yayınlanmamsı doğru olacaktır.

 

Adem ÇELİK

Hukuk ve Toplu Sözleşmelerden Sorumlu

Genel Başkan Yardımcısı


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Bakanlığın Basına Yansıyan 2013 Yılı Yer Değiştirme Takvimi