Gazi Mustafa Kemal Atatürk
MEB İl içi ve Öğrenim Özrü Hariç Özür gruplarını açtı

MEB İl içi ve Öğrenim Özrü Hariç Özür gruplarını açtı

05/03/2013

Anadolu Eğitim Sendikası olarak Anayasamızın güvencesindeki sağlık, eş ve öğrenim özrü yer değiştirmelerinde kırmızıçizgilerimizi defalarca yazmış ve ifade etmiştik. Kanun hükmündeki kararname ile senede 1 defa ile sınırlandırılmış olan özür gruplarında 2012 Ağustos döneminde öğrenim özrüne yer verilmemiş, diğer gruplarda kontenjan ve puan sınırlamasına gidilmiştir. Erciş ve Van depremlerine maruz kalan öğretmenlerimiz de il MEM ve valilik marifetiyle toptan mağdur edilmiştir.

 

30 Ocak 2013 Tarihli parti grup toplantısında şubat dönemi sağlık ve eş özrü öğretmen tayinlerinin yapılacağını açıklayan Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan detayların bakanlık sitesinde yayınlanacağını söylemişti. Bakanlık resmi sitesinde yayınlanan duyuruya göre öğretim grubu hariç, eş, sağlık ve genel-özel hayatı ilgilendiren haller kapsamında şubat dönemi yer değiştirmelere dair bir açıklama yayınlandı.

 

Sendikamızın,  yeni Milli Eğitim Bakanımıza ulaştırdığı acil talepler arasında yer alan eksiksiz özür grubu atamaları, geciken yönetici atamaları ve branşlar bazında ilk atama taleplerinde bir değişiklik yoktur.

 

http://www.aes.org.tr/portal/haberler/1931-sayn-nabi-avcya-randevu-talebimizi-ve-acil-coezuem-oenerilerimizi-lettik

 

Açıklamaya göre, halen ücretsiz izinde olanlar dahil olmak üzere sağlık, eş, genel hayatı etkileyen haller kapsamında özre bağlı yer değiştirme talepleri 31 Ocak / 6 Şubat 2013 Tarihleri arasında MEB İKGM sitesi üzerinden iki aşamalı olarak alınacaktır. (1. aşama mazeretlere ilişkin taleplerin alınması, 2. aşama okul tercihleri) .

 

Bakanlığın ilgili açıklaması yönetmeliğe dayalı bir kılavuz statüsünde olmadığı gibi 2012 Ağustos özür gruplarında alan değiştirmek zorunda kalan özür grubu öğretmenlerine dair tatmin edici hükümler içermemektedir.

 

Kapsam dışında bırakılabilecek tüm il içi ve il dışı özür gruplarına ilişkin olarak her meşru zeminde hak aramaya devam edeceğimiz de bilinmelidir.

 

Yıllardır özür gruplarını takiben gerçekleşen ilk atamaların da gerçekleşmesi için taleplerimiz, ısrarımız sürecektir. Özür gruplarının boşaltacağı kadrolarda seve seve çalışacak öğretmenlerimiz 30 binden az olmamak üzere kadrolu atama bekleyişindedir.

 

Bakanlığın başvurulara esas kılavuzu yayınlaması ile başvurusu engellenebilecek il içi-il dışı tüm özür gruplarına, alan değiştiren üyelerimize ücretsiz hukuksal danışmanlık verecek, zorunlu hizmet affıyla çakılı kalmış öğretmenlerin haklarını da gözeterek puan-kontenjan dayatmasız adil bir yer değiştirme süreci için çalışacağız.

 

Anadolu Eğitim Sendikası

 

\\

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

MEB İl içi ve Öğrenim Özrü Hariç Özür gruplarını açtı