Gazi Mustafa Kemal Atatürk
AES Uluslararası Türkiye-İran Kültür Sanat Etkinlikleri Paydaşı

AES Uluslararası Türkiye-İran Kültür Sanat Etkinlikleri Paydaşı

18/06/2015

Anadolu Eğitim Sendikası Tüzüğü (5. Madde/10. Fıkrası) ile amaçları arasında olan kültür, sanat ve spor faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Bu defa uluslararası bir kültür sanat organizasyonuna imza atan AES; Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezinde 5 gün sürecek olan Türkiye-İran Kültür Sanat Etkinliklerine katılım gösterdi. 

AES Sanat ve Kültür Komisyonu Başkanı Ressam ve Öğretmen Sayın Orhan DOĞRU ile birlikte Prof. Dr. AlaybeyKaroğlu, İranlı sanatçı Emir Afşani ve İran'ın Ankara Büyükelçiliği ile Çankaya Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen uluslararası etkinliğin açılışına sendika adına katılan AES Genel Başkanı Sayın Cansel GÜVEN davetlilere hitap ederek kültür ve sanatın Dünya barışı için önemine dikkat çekti. Konuşmasına “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” diyerekBaşöğretmen Atatürk’üanarak başlayan sayın başkan, sanatla-spor dersleri arasında seçim yapmak zorunda kalınan bugünkü eğitim sistemine de eleştirilerini yöneltti. Binlerce yıllık İran Sanatının Dünya Kültürü olduğunu, ülkemiz kültür ve sanatını da yüzlerce yıl etkisi altına aldığını belirten Cansel GÜVEN; “siyasilerin değil, aydınların ve sanatçıların şekillendireceği bir gelecekte savaşlara yer olmaz” diyerek sözlerini sonlandırmıştır.

İran’ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bigdeli ile milletlerarası kültür, sanat ve eğitim başlıklarında işbirliğinin sürmesi yönünde karşılıklı iyi dilekleri paylaşan AES Genel Başkanı Sayın Cansel GÜVEN, açılışı yapılan sergiyi davete katılan diğer ulusal ve uluslararası temsilcilerle birlikte gezmiştir.

\Türkiye-İran Sanatçıları Karma Resim-Kaligrafi-Heykel Sergisi\ ile başlayan Uluslararası Türkiye-İran Kültür Sanat Etkinliklerinde kaligrafi, deneysel tipografi, resim ve heykel performans çalışmaları gerçekleştirilecek. İranlı 39 sanatçının yaptığı ve İran Modern Sanatlar Müzesi'nde de sergilenen 180 eserin yanı sıra 85 Türk sanatçının 85 eseri de Sergi, 15 gün açık kalacak.

Anadolu Eğitim Sendikası tarafından Ramazanın ilk iftarında ağırlanacak olan İranlı sanatçılar 18 Haziran Perşembe akşamı Etap Mola Otelinde bir araya gelecekler.

Hasan Hüseyin Nejad'ın kaligrafi, Efkan Beyaz'ın resim, Azimet Karaman'ın heykel sergisi 18 Haziran'da gösterilecek.

19 Haziran'da AlirezaAğamiri'nin Pers resmi ve minyatür, Belgin Onar Durmaz'ın baskı resim, Raziye Kianuş'un ve Durmuş Ali Akça'nın resim eserleri bir arada görülebilecek.

20 Haziran'da da Evren Tural'ın deneysel tipografi, Necmettin Yağcı'nın ve Cafer Necibi'nin heykel çalışmaları sergilenecek.

16 Haziran'da açılacak Türkiye-İran Sanatçıları Karma Resim-Kaligrafi-Heykel Sergisi ise 30 Haziran'a kadar ziyaret edilebilecek. Başta Öğretmen ve velilerimiz olmak üzere tüm sanatseverlerin bilgisine sunuyoruz.

Tuba Kaan

Anadolu Eğitim Sendikası

 

Eğitim ve Sosyal İşlerden S. Gen. Bşk. Yrd.

 

\\

\\\\\\\\


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

AES Uluslararası Türkiye-İran Kültür Sanat Etkinlikleri Paydaşı