Gazi Mustafa Kemal Atatürk
AES İl içi Eş Özrü Ataması Davasını Kazandı

AES İl içi Eş Özrü Ataması Davasını Kazandı

22/06/2015

Son yıllarda aynı il içinde eş özrünün bulunduğu (ailesinin bulunduğu) ilçeden kilometrelerce uzaktaki farklı ilçede görev yapan mağdur öğretmenlerimizin sayısı giderek artmaktadır. Bu konuda Anadolu Eğitim Sendikası olarak Aile bütünlüğünün sağlanması öncelikli konularımız arasında başı çekmektedir.

Antalya’da üyemizin aynı ilçede ikamet etmesi zorunlu kılınarak çalıştırıldığı eşinin yanına eş özrü durumuna bağlı yer değiştirme isteğinin puan ve kadro yetersizliğinden dolayı ataması yapılmamıştı. Bunun üzerine aile birliğini esas alarak açtığımız davayı kazanmış bulunmaktayız. Öğretmen eşinin çalıştığı ilçe ile görev yaptığı ilçe arasında 100-115 km olmasına karşı eş durumu  atamasının yapılmamasında  mahkeme Milli Eğitim Bakanlığın yaptığı işlemi hukuka uygun görmeyerek üyemizi haklı buldu.Zaman kaybetmeden mahkeme kararını uygulayan bakanlığımız üyemizin İl içindeki eş özrü mağduriyetini gidermek adına  atamasını Antalya Merkez ilçe okullarından birine yaptı.Bu vesile ile ailesine kavuşan üyemizin mutluluğunu paylaşmış oluyoruz.

Antalya Bölge İdare Mahkemesi verdiği kararda, aile birliği ve bütünlüğünü sağlayan Anayasamızın 41. Maddesini hatırlatarak devletimizin aileyi parçalanmaktan kurtarmak, bireyleri bir arada tutmak suretiyle ailenin huzur ve mutluluğunu devam ettirmek ve bu yolla kamu görevlilerinin ailevi kaygılardan uzak bir biçimde gerekli ortamı sağlamak amaçlarını taşıdığının altını çizmiştir. Ayrıca Yasa ve kanunların ilgili maddelerine değinilerek verilen mahkeme kararında il içinde eş özrü devam eden öğretmenin yer değiştirme talebinin yerine getirilirken aile birliğinin göz önüne alınarak atamasının yapılması gerektiği sonucuna vardı.

Aynı il içinde ailelerinden kilometrelerce uzakta görev yapmak zorunda bırakılan ve bakanlığımızca atama dönemlerinde mağduriyetleri giderilemeyen öğretmenlerin sorunu göz ardı edilemez. Açtığımız bu davanın tekrardan bize gösterdiği gibi her Türk vatandaşında olduğu gibi öğretmenlerin de aile bütünlüğü esastır ve yapılacak atamada bunun kesinlikle ön planda tutulması gerekiyor. Öğretmenlerimizin İl içi Eş Özrü mağduriyeti giderilmedikçe açılacak davalarda bakanlığımızın kaybetmesi büyük olası olarak karşımıza geliyor. Bu yüzden Anadolu Eğitim Sendikası olarak Bakanlığa, önümüzdeki yaz dönemi özür durumu atamalarında il içi eş özrü mağduriyetini giderecek “İL EMRİ”nin yanı sıra “ “İLÇE EMRİ”nin de verilmesini tavsiye ederiz. Bu hakların verilmemesi üzerine aynı mağduriyeti yaşayacak öğretmenlerimizin yanlarında olacak ve her türlü hukuki desteği sağlayacağız. Ailesinden uzak hiçbir öğretmenimiz kalmamalıdır.

 

Sedat DEGER

Anadolu Eğitim Sendikası

 

Hukuk Toplu S.S. Genel Başkan Yardımcısı

 

\\

\\

\\


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

AES İl içi Eş Özrü Ataması Davasını Kazandı