Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Dershane Öğretmenlerinin Atamasında Yanıt Bekleyen Sorular

Dershane Öğretmenlerinin Atamasında Yanıt Bekleyen Sorular

02/07/2015

Milli Eğitim Bakanlığı kapatılan dershane ve etüt merkezlerinde çalışan öğretmenlerin ataması ile ilgili başvuru sürecini başlattı. 1 Temmuz 1 Ağustos tarihleri arasında başvuruları kabul edecek olan Bakanlık atama yapılacak branşlar ve kontenjanlarla ilgili bir de liste yayınladı. Listeye baktığımızda dikkatimizi çeken ve sormadan geçemeyeceğimiz önemli noktalar var. 

Öncelikle, Bakanlık daha önce dershanelerde çalışan öğretmen sayısının 40.000 olduğunu, bunlardan 17.000 kişinin 2160 SGK prim günü şartını taşıdığını belirlemişti. Ancak atama için ayrılan kontenjan sadece 3.121. Geriye kalan 14000 öğretmenin durumu ne olacak, bu öğretmenler için daha sonraki atama dönemlerinde başvuru alınacak ya da ayrı bir atama başvurusu açılacak mı belirsiz.

Atama listesine baktığımızda makine teknolojisi, biyomedikal cihaz teknolojileri, metal, motor teknolojileri, ulaştırma hizmetleri, tarım teknolojileri ve tekstil gibi pek çok teknik alan için de kontenjan ayrıldığı görülmektedir. Bu tür alanlardan mezun öğretmenlerin üniversite sınavlarına öğrenci hazırlayan dershanelerde nasıl görev yapmış oldukları, hangi dersleri vermek üzere görevlendirilmiş olabilecekleri de ayrı bir soru konusu. Bakanlığın dershanelerde verilen eğitimin içeriğinden haberdar olmaması mümkün olmasa gerek. Bu durumda dershanelerde bulunma ihtimali olmayan branşlar için böylesi özel bir atamada kontenjan açılmış olması da son derece düşündürücüdür.

Atama kontenjanları belirlenmeden önce Bakanlık talep ve ihtiyacı belirlemek üzere herhangi bir biçimde ön başvuru almış mıdır ya da bu alanda yürüttükleri istatistiki çalışma var mıdır? Kontenjanlar ve branşların hangi kriterlere göre belirlendiği yazık ki çok da anlaşılır değildir.

Adaylar ayrıca sözlü sınava da tabi tutulacağına göre yine sormak gerekiyor; sözlü sınavlar sesli ve görüntülü kayıt altına alınacak mıdır? Yönetmelikte sözlü sınava itiraz yolunu açan Bakanlık itirazın belgelenmesi konusunda da doğru adım atacak mıdır?

Puan eşitliği söz konusu olması halinde kura yöntemine başvurmak ne derece doğru ve adildir?

Uzun yıllar zor koşullar altında, yoğun çalışma saatleri ve düşük ücretlerle çalıştırılan binlerce öğretmenin yeniden haksızlığa ve adaletsizliğe maruz kalmamaları için bu soruların açık biçimde cevaplanması gerekmektedir.

Sendikamız siyasi kararlarla kapatılmakta olan dershaneler, onların işsiz kalan öğretmenleri ve personeli kadar, atama bekleyen öğretmenler, bakanlığın ücretli öğretmenlikten neredeyse emekli olacak öğretmenleriyle de ilgilidir. Mülakatla örtülen atamalar gerçek ihtiyacımızla uyumlu değildir. Planlı bir eğitim sistemi içinde, planlı bir istihdam politikası özlemindeyiz. Bu atama dönemini de yakın bir ilgiyle takip ettiğimiz unutulmasın. Atama bekleyen öğretmenlerimize desteğimiz sürecektir.

Tuba Kaan

Anadolu Eğitim Sendikası

Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu Gen. Başk Yard.

 

 


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Dershane Öğretmenlerinin Atamasında Yanıt Bekleyen Sorular