Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Başbakan'a sürpriz 'helalleşme' desteği: Memura borcunuzu ödeyin helalleşelim

Başbakan'a sürpriz 'helalleşme' desteği: Memura borcunuzu ödeyin helalleşelim

14/07/2015

ANKARA (ANKA) - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Bayram Zengin, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun helalleşme seferberliği açıklamasına destek verdiklerini, helalleşmeye ise önce memur ve emeklilerinden başlanması gerektiğini ifade etti. Zengin, “Helalleşme için hükümetin memur ve emeklisine bayram öncesi borcunu ödemesi gerekmektedir” dedi.

BASK Genel Başkanı Zengin, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Davutoğlu’nun Ramazan ayı dolayısıyla  yaptığı “helalleşme çağrısını” olumlu bulduklarını belirtti. Uzun süredir devam eden gerginlik arasında Türkiye’nin böyle bir çağrıya ihtiyacı olduğunun altını çizen Zengin, “Başbakanın ‘helalleşme’ derken,  tam olarak neyi kastettiğini bilmiyoruz. Eğer helalleşmeden kastedilen ‘hakkın bağışlanması’, ‘sineye çekilmesi’ veya ‘üzerine su içilmesi’ ise memur ve emeklilerinin bunu kabul etmesi mümkün değildir ve bunun adı helalleşme de değildir. Helalleşme olabilmesi için bir tarafın ‘borcun ne olduğunu söylemesi’  diğer tarafın ise ‘borcu ödemesi’ ile mümkündür” dedi.

-“Helalleşme için borcun ödenmesi gerek”-

“Davutoğlu, Başbakan olarak hükümeti devraldığı tarihinden itibaren hükümet ile memur ve emeklisi arasındaki alacak-verecek davasının netleşmesi ve en azından hesaplaşmanın ve helalleşmenin bu tarihtin itibaren yapılması gerekir” dediği açıklamasında şunları kaydetti:

“2014 yılı içerisinde enflasyon farkları ödenmediği için, memur ve emeklilerinin yüzde 4 ile 6 arasındaki enflasyon alacakları bulunmaktadır. 2015 yılında ise Hükümet ile işçi sendikaları arasında imzalanan toplu sözleşme sonucu kamu işçilerine; 2015 yılı için  önce düşük ücretlerde iyileştirme yapılmış, ardından tüm işçilere yüzde 11.3 artış ve yine tüm işçilere 500 lira tutarında 7. ikramiye ödenmesi kabul edilmiştir. 2015 yılı için sosyal haklardaki artışlarla birlikte kamu işçilerinin ücretlerine ortalama olarak yüzde 15’lik bir zam alınmıştır. Oysa, 2015 yılı için memurlara verilen yüzde 7.76’dır. Aradaki fark ise yüzde 7.24’tür. Memur ve emeklilerinin 2014 ve 2015 yılı alacakları toplamı asgari yüzde 11.4’tür. Helalleşme için hükümetin memur ve emeklisine bayram öncesi yüzde 11.4 oranındaki borcunu ödemesi gerekmektedir.”

-“Hükümet başarılıysa memurlar sayesinde”-

BASK Genel Başkanı, helalleşme için yaklaşan bayram öncesi memur ve emeklilerine bir maaş tutarında ikramiye verilmesi gerektiğine de işaret ederken, “Kamu işçilerine  yılda 7 ikramiyenin verildiği bir ülkede, kamu hizmetini vatandaşa götüren  memurlara 1 kuruşluk bir ikramiyenin bile verilmiyor olması  kelimenin tam anlamıyla ayrımcılıktır, memura üvey evlat muamelesini reva görmektir. Hükümet eğer, iktidar dönemlerinde başarılı olduğundan bahsediyorsa, başarısını devletin asli ve sürekli görevlerini yürüten memurlarla gerçekleştirdiğini bilmelidir. Hükümetin başarısında hizmetlisinden müsteşarına kadar tüm kamu görevlilerinin payı vardır. Her başarının bir karşılığı olduğu gibi, Hükümetin 13 yıldır yüzünü güldüren memurların da karşılık beklemesi en tabii haklarıdır” vurgusu yaptı.

-Bakan Çelik'e önemli hatırlatma-

Zengin, açıklamasında önemli bir de hatırlatma yaptı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini yürüten Faruk Çelik’in bir gurup milletvekili arkadaşının imzalarıyla, dönemin Fazilet Partisi TBMM Grup Başkanlığının 27 Şubat.2001 tarih ve 3126 sayılı yazıları ile TBMM Başkanlığına sundukları bir kanun teklifi ile “657 sayılı kanuna tabi Devlet memurları ile memur, işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yılda iki defa  Ramazan ve Kurban Bayramlarından en az on gün önce ‘Bayram İkramiyesi’ adıyla birer maaş tutarı olmak üzere senede iki maaş tutarı ilave ödeme yapılmasını” istediğini belirten BASK Genel Başkanı Zengin, “Sayın Bakanı sözünün arkasında durmaya, memur ve emeklilerine Ramazan Bayramı öncesi bir maaş tutarında ikramiye verilmesi için içinde bulunduğu hükümette öncülük yapmaya çağırıyoruz” dedi.

Zengin, açıklamasını “Yeni hükümetin kurulması ile görevini bırakacak olan Faruk Çelik’in verdiği sözü yerine getirerek hayırla yad edilecek bir görevini yapmasını istiyor ve bekliyoruz. Ayrıca, 62. Hükümetin görevi sona ererken Başbakandan, helalleşme için memur ve emeklilerinin kayıplarının karşılanması ile bir maaş tutarında bayram ikramiyesi verilmesini talep ediyoruz” sözleriyle tamamladı. (ANKA)

 

(HM/ÖZK)


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Başbakan'a sürpriz 'helalleşme' desteği: Memura borcunuzu ödeyin helalleşelim