Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Bakanlıktan 2010 Aralık Atamalarının Yer Değiştirme Hakkını Talep Ettik

Bakanlıktan 2010 Aralık Atamalarının Yer Değiştirme Hakkını Talep Ettik

13/06/2013

Kopyaya dolanan 2010 Temmuz KPSS dönemimden bu yana harama bulaşmamış mağdur öğretmenlerden yana olan sendikamız, sorunun yalnızca göreve 3 ay geç başlama olmadığını idraki içindedir. O dönemden bu yana bakanlıkla yaptığı her görüşme ve yazışmada “nedeni ne olursa olsun” göreve geç başlatılmış öğretmenlerin yer değiştirme takvimlerinde mağdur edilmemesi için çalışmıştır. Son olarak 29.05.2013 Tarih ve 154-13/2017 Sayı ile bakanlığa ulaştırdığımız yazılı talep, 2010 Aralık Döneminde atandığı için 2013 Ağustos Yer Değiştirme Takviminde mağdur olabilecek üyelerimiz için bakanlığa gönderilmiş son uzlaşma çağrımızdır. Bu talep ve çağrının takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz.

 

 

Anadolu Eğitim Sendikası

 

Tarih: 29/05/2013

Sayı: 154-13/2017

Konu: Aralık 2010 Döneminde Atanan Öğretmenlere 2013 Yaz Dönemi Yer Değiştirmeler Kapsamında Başvuru Hakkı Tanınması Talebimiz

İlgi: 4688 Sayılı Kamu Çalışanları Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu

 

 

T.C.

Milli Eğitim Bakanlığı

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’ne

 

2010 Temmuz KPSS nın kopya nedeniyle iptal edilmesi ile sınavın tekrarı gerekmiş, Eylül 2010 da yapılması gereken öğretmen atamaları ertelendiği için 30.000 öğretmenimiz ancak Aralık 2010 da atanabilmiştir. Kopya çektiği belgelen adayları da atayan bakanlığımızın asıl koruması gereken kitle, harama bulaşmadan atananlar ile atama bekleyen öğretmenlerdir.

 

İlk atama takvimi ertelenen 2010 Aralık grubu bugün de yer değiştirme mağduru olmak üzeredir. Kendi iradeleri dışında, hatta devlet kurumlarının sağlayamadığı sınav güvenliği nedeniyle atamaları ertelenen bu öğretmenleri isteğe bağlı yer değiştirme başvurusuna esas 3 yıl çalışma şartı ile engellemek insaflı olmayacağı gibi hukuki de değildir.

 

Başvuru hakkının “yer değiştirme” anlamına gelmediği, 2010 Mayıs’ında çıkarılan rotasyon affı ile pek çok ilin tayine kapalı kaldığı malumdur.  Özellikle zorunlu hizmet bölgelerine puan, maaş başta olmak üzere pozitif ayrımcılık getirilirse isteğe bağlı tayinlerin yönü batıdan doğuya değişecek, kontenjan açılacaktır. 2010 Aralık ayında göreve başlatılanların bir kısmı halen çalıştığı bölge içinde veya yine düşük puanla atanabilecekleri illere de tayin isteyecektir. Bu mağdur gruba “gelişmemiş illerden kaçmak istiyorlar” muamelesi yapmak yersizdir. Yer değiştirecek olan öğretmenlerin yerine ilk atama yoluyla ihtiyaç kadar öğretmen atanması durumunda hiçbir sıkıntı yaşanmayacaktır.

 

Bakanlığımız birçok kez yer değiştirme dönemlerinde kılavuzlara geçici ya da ek maddeler koyarak pek çok olumlu hatta olumsuz sonuç doğurabilecek hamlelere imza atmıştır. 2010 Aralık ataması muhatabı öğretmenlere 2013 Yaz Dönemi yer değiştirme başvurularına esas kılavuzlara eklenecek bir madde ile yer verilmesi durumunda gecikmiş bir özür borcunun ödeneceğini, açılabilecek pek çok davanın da engelleneceğini düşünüyoruz. Kaldı ki bu yaklaşımla hiç kimsenin hakkı yenmeyecek, sadece gerçekten hakkı yenenlere özür niteliğinde yapıcı bir işlem gerçekleşecektir.

 

Yukarıda açıklanan nedenlerle; 2013 yılı yaz döneminde yapılaca il içi ve iller arası yer değiştirmeler için yayınlanacak kılavuzlarda 2010 Yılının Aralık ayında göreve başlayanların da başvuru yapmasına olanak sağlanacak şekilde, başvuruya esas çalışma süresinin 2 yıl ile sınırlandırılması için gereğini arz ve talep ederiz.

 

Cansel GÜVEN

Genel Başkan

 

 


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Bakanlıktan 2010 Aralık Atamalarının Yer Değiştirme Hakkını Talep Ettik