Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Başöğretmen Prof. Dr. Feyzi Öz’ü Uğurluyoruz

Başöğretmen Prof. Dr. Feyzi Öz’ü Uğurluyoruz

16/09/2015

Öğretmenler vardır öğretmen yetiştiren. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün izini kaybetmediysek eğer, onların sayesindedir. Bugün ebediyete uğurlamak üzere olduğumuz Prof. Dr. Feyzi ÖZ, Atamızın yadigârı Başöğretmenlerimizdendi. 

Onu atının üzerinde dağ köylerine okuma-yazmanın aydınlığını taşırken çekilmiş siyah-beyaz fotoğraflarda hatırlayacağız. Tunceli’nin karlı yollarında başlayan öğretmenliği, Amerika’da öğrenim gördüğü yıllardan bağımsız değildi kuşkusuz. Ulusal olanla bilimin evrenselliğini tüm çalışma hayatı boyunca ustaca birleştirebilmiş, saygın bilim insanı ve eğitimci olarak sürdürülmüş bir hayattı onunkisi. Son nefesine kadar da öğrenmeye, öğretmeye devam etti.

Akademisyenliği yanında sanat ve sporu hayatını zenginleştirecek şekilde yoğurabilmiştir. Tunceli’de kayak öğreten ÖZ, halk tiyatrosunu da çalıştırmaktadır bir yandan. Yetişkinlere okuma yazma öğretirken ilin ilk bandosunu kurmayı da ihmal etmemiştir. Halkın aydınlanması için konferanslar düzenlemek, uzaklardan gelen öğrencilerine yatakhane inşa ederken kazma kürek sallamak Sayın Öz için öğretmenliği tümleyen işlerdi. Prof. Dr. Öz; çalışma alanını sınıfla sınırlamayan, yaptıkları ve yetenekleri ile özel bir eğitimciydi.  

Devlette liyakatin daha çok gözetildiği yıllarda Sayın ÖZ, Talim Terbiye Başkanlığı Kurul Üyeliği yaptı ve milli eğitime yön verdi. Feyzi Öz’ün UNESCO Eğitim Komisyonu üyeliği gibi birçok uluslararası komisyonda TC Milli Eğitim Bakanlığı’nı en üst düzeyde temsil etmesi, eğitimciliğinin takdir edildiğinin göstergesidir. Bürokrat olduğu dönemde en kapsamlı okuma yazma kampanyalarını düzenlemiş, asker ocaklarını da birer okula dönüştürmüştür. Bugün okuma yazmayı hatta zanaatkarlığı askerde öğrenen yüz binlerce insan Sayın Feyzi ÖZ’e teşekkür borçludur.

Son olarak Sayın Necdet Sezer’in Cumhurbaşkanlığı döneminde 80 yaşın üzerinde iken bile ilk günkü heyecanıyla “Ulusal Eğitime Destek Kampanyası” nın neferi olan Sayın Feyzi ÖZ’ün öğrencisi olmanın, meslektaşı olmanın onurunu yaşadık. 2006 Yılı’nın 24 Kasımında ulusal eğitime katkılarından dolayı, Sendikamız Başöğretmenlik Onur Ödülünü kendilerine sunmaktan mutluluk duymuştuk. O günden bu tarafa da Sayın ÖZ ışığını üzerimizden eksik etmemişti bu güne kadar. O ışık dün söndü ama öğretisi ile yansımaya devam edecek.

Başöğretmen Prof. Dr. Feyzi ÖZ’ü ebediyete uğurlarken hüzün kadar minnetle doluyuz. Kendisine rahmet, kederli ailesine ve öğrencilerine başsağlığı diliyoruz. İzinden yürüyeceğiz…

 

Cansel Güven

 

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Başöğretmen Prof. Dr. Feyzi Öz’ü Uğurluyoruz