Gazi Mustafa Kemal Atatürk
MEB İl içinde Anayasal Hükme Norm varsa Uyacak

MEB İl içinde Anayasal Hükme Norm varsa Uyacak

03/10/2015

Öğretmen sirkülasyonunda sorunları aşamayan MEB, il dışı ve il içi tayinlerde özre ve isteğe bağlı tayin isteyen on binlerce öğretmeni mağdur etmektedir. Deneysel rotasyon uygulamasıyla tehdit altına öğretmenleri de okulundan eden bakanlık, okulların açılması ertelendiği halde normları güncelleyerek isteğe ve özre bağlı yer değişikliklerini tekrarlamadı. Tayin davalarıyla başı çekerek emsal kararlar alan sendikamızın ısrarlı talepleri, mağdur öğretmenlerin oluşturduğu kamuoyu, yaklaşan genel seçimlerin de popülizm ihtiyacı ile birleşmiş olacak ki bakanlık küçük de olsa bir adım attı. 

1.10.2015 Tarihinde yayınlanarak 81 İle gönderilen Bakan Nabi AVCI imzalı bir genelge ile öğretmenlerin; anayasamızdaki aile bütünlüğünü koruyan hükümler çerçevesinde “norm gözetilerek” aile bütünlüğünün sağlanması talimatı verildi. Vurgulanan anayasa hükmü bakanlığa karşı açarak kazandığımız tüm eş durumu davalarının dayanak maddesidir. Anayasamızda “aile bütünlüğü norm varsa sağlanır” denmediğine göre genelgedeki “norm gözeterek” cümlesi hukuken etkisizdir.

Bakanlık genelgesini iyi niyetli bir adım olarak görüyor, il milli eğitim müdürlerimizi il içi yer değiştirme taleplerini karşılamaya çağırıyoruz. Branşınızda açık norm yok söylemi, açılmış, sürmekte olan ve açılabilecek davalarımızda geçersiz bir savunmadır.

İl içi mağduru üyelerimize de; kendi illerindeki norm durumunu, ücretli istihdamını, ek ders ücretiyle girilen dersleri, açılabilecek sınıfları titizlikle takip etmelerini salık veriyoruz. Bu bilgilere ulaşmanın bir diğer yolu da il milli eğitim müdürlüklerine bilgi edinme kanunu çerçevesinde dilekçe vermektir. Sendikamız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yer değiştirme mağduru olan öğretmenlerimizin yanında olmaya devam edecektir. Üyelerimiz hukuksal mücadeleyi sendikamız avukatlarıyla birlikte vekalet ücreti söz konusu olmadan yürütmekte olup, gerekmesi halinde emsal kararlarımız ışığında güçlü davalar açmaya devam edeceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz…

 

Anadolu Eğitim Sendikası

 

\\


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

MEB İl içinde Anayasal Hükme Norm varsa Uyacak