Gazi Mustafa Kemal Atatürk
AES 8 MART’I KUTLAMIYOR, ANLATIYOR

AES 8 MART’I KUTLAMIYOR, ANLATIYOR

07/03/2016

 

1857 de New York’da çalışma koşullarını protesto ederken yanarak ölen tekstil işçisi 129 kadının anısı ile BM tarafından Dünya Kadın Emekçileri Günü ilan edilen 8 Mart, ülkemizde de çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

 

 

Kadınların çalışma hayatındaki sorunlarını çözmek, toplumsal hayatta maruz kaldıkları tehlikeleri  ortadan kaldırmak, siyaset başta olmak üzere hayatın her alanında eşitlikçi bir yaklaşım için tartışma alanı oluşturmak için 8 MART fırsattır. Ülkemizde kadın sorunları, KADININ SORUNLARI gibi algılandığı için bu alanda farkındalık yaratmaya çalışan örgütlerin neredeyse tek cinsiyetlidir, kadın örgütüdür. Erkek egemen yapılar içinse 8 MART anneler günü, sevgililer günü gibi kutlanmaktadır.

İnsana dair her türlü ayrımcılığı olduğu gibi cinsiyet ayrımcılığını da reddeden  Anadolu Eğitim Sendikası kadın sorunlarının eğitimle ve kadın-erkek birlikte çözüleceğine inanır. Çalışan kadınları tartışabilmek için temel insan haklarından hatta yaşama hakkından başlamamız gereken bir noktadayız.  Her yıl artan sayıda çalışan, çalışmayan, genç, yaşlı, çocuk demeden öldürülen, şiddetin her türlüsüne maruz kalan, taciz ve tecavüz mağduru on binlerce kadın varken, 8 Mart’ı KUTLAMAK yerine ANLAMAK gerekir.

AES üyesi öğretmenler, 8 MART’ı kadın bayramı olarak kutlamak yerine öğrencilerde farkındalık yaratmak adına eğitim eylemi başlatıyor. 8 Mart Salı günü okul öncesi ve sınıf öğretmenlerimiz en az 1 ders saati, branş öğretmenlerimiz de hafta boyunca girdikleri her sınıfta dersin en az yarısını cinsiyet ayrımcılığı yerine empatiyi geliştirmek, cinslerin arkadaşlığını, yaşam hakkının kutsallığını, tacizin ve tecavüzün yalnızca fiziksel olmadığını, çocukların kendilerini nasıl koruyacaklarını anlatmaya ayıracak.

Sınıfından başlayarak, çalışma hayatında, idarecilikte, sosyal hayatında cinsiyet ayrımcılığına karşı olan, kadına yönelen taciz, tecavüz ve cinayetlere mazeret uydurmayan, her yıl katlanarak artan vahşiliğe karşı sorumluluk almak isteyen sendikalı-sendikasız tüm öğretmenlerimizi bu eylemliliğe davet ediyoruz.

Kadının yaşam hakkından başlayarak çalışma hayatındaki haklarının teslimine uzanan bir gelişme gösterebilmek, elimizde karanfillerle bayram gibi 8 Martları kutlayabilmek umudumuzdur, hayalimizdir. Hayal olarak kalmasın diye çalışmaya devam edeceğiz, en iyi bildiğimiz işi yaparak neslimizi EĞİTECEĞİZ…

Anadolu Eğitim Sendikası

 

 

 

 

 

 

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

AES 8 MART’I KUTLAMIYOR, ANLATIYOR