Gazi Mustafa Kemal Atatürk
23 NİSAN ÇOCUKLARIMIZA DEVREDECEĞİMİZ MİLLİ EGEMENLİĞİN BAYRAMIDIR

23 NİSAN ÇOCUKLARIMIZA DEVREDECEĞİMİZ MİLLİ EGEMENLİĞİN BAYRAMIDIR

22/04/2016

23 Nisan 1920, devlet yönetiminde millet egemenliğinin üstün kılındığı tarihtir. Ulusal egemenlik bayramı Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmişse bunu bir emanet, miras olarak düşünmek gerekir. Yıllar içinde bu bayramın “ulusal egemenlik” vurgusunun kaybolduğunu, giderek çocuk şenliğine indirgendiğini hatta kutlanmaktan bile imtina edildiğini görmekten üzüntü duyuyoruz.

Padişahlıktan cumhuriyete geçişin en önemli ayağı meclistir. Babadan oğula geçen hakimiyetin, seçmenden meclise doğru değişmesi en radikal devrimdir. Beri yandan kendi vekilini seçemeyen, genel başkanların listesini oylayan yurttaşların egemenliği eksik ve sakattır. Ben bir lider seçeyim, geri kalan herkesi o seçsin, her şeye o karar versin diyenler milli egemenliği fena halde yanlış anlamıştır.

Meclisin 96. Yıl dönümünde bir padişah yerine 3-5 padişahın mutlak egemenliğinden söz ediyoruz ne yazık ki. Aralıklarla önümüze konan sandıklar millet egemenliğinin mecliste temsiliymiş gibi gösterilse de kendi vekilimizi hatta belediye başkanımızı değil parti logolarını seçmekteyiz.

Ulusal egemenliğimizde seçim barajının, kürsü dışındaki dokunulmazlıkların ve ön seçimsiz vekil atamalarının gölgesi var. Bölge daraltarak seçime gitmenin lider tahakkümünü ortadan kaldırmayacağı, bölgelerin birincisi partinin meclisteki tüm sandalyelere oturabileceği de unutulmamalıdır. Millet yek bir organizma değildir, çoğunluğun herkes demek olmadığı gibi. Seçenin ve seçilenin özgürleştiği, aralarındaki elit uzaklığın azaldığı bir ülkede milli egemenlik slogan değil, bayramdır hakikaten. Bugün için Milli Egemenlik Bayramına dair elimizde kalan tek şey “çocuk şenliği” oysa.

Dünyada kendisine bir bayram hediye edilmiş olan sadece bizim çocuklarımız. Keşke bayrama esas gerçek ulusal egemenliği de hediye edebilseydik onlara. İçinde bulunduğumuz dönemde çocuklarımıza bırakın eğitim göreceği okulu, seçmeli dersleri bile seçtirmeyen yetişkinleriz. Oyundan, sanattan, spordan uzak, kaygı, baskı ve hatta istismar ortamlarında büyüyor çocuklarımız. Bu ayıp hepimizin.

Ortak kaderimizin değiştiği, tebaa olmaktan millet olmaya geçtiğimiz bu önemli tarih sevgililer günü ya da tatil değildir efendiler. 23 Nisanlardaki kutlama ve eğlence, düşünme ve değer bilmenin önüne geçmemeli. Biz Cumhuriyetin öğretmenleri olarak; elbet şarkılar da söyleyeceğiz çocuklarımızla, Nisan 1920 ye nasıl ulaştığımızı da anlatacağız, buradan öteye yolculuğu da. Onları eğitmek kadar gerekirse ailelerinden ve devletten korumak gerektiğinin sorumluluğu omuzlarımızda olacak.Tarih şahidimiz olacak, Dünya kitabımız. Çocuklarımızın geleceği, milletin egemenliği kalıcı ve sahici olsun diye öğretmenlik edeceğiz.

Millet iradesinin meclise gerçekten yansıtıldığı, çocuklarımızın 365 gün boyunca değer gördüğü 23 Nisanları görme, kutlama dileklerimle…

 

Cansel Güven

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı

guven@aes.org.tr

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

23 NİSAN ÇOCUKLARIMIZA DEVREDECEĞİMİZ MİLLİ EGEMENLİĞİN BAYRAMIDIR