Gazi Mustafa Kemal Atatürk
“1 MAYISTA EMEĞİN HAKLI SESİNİ HAYKIRIYORUZ!

“1 MAYISTA EMEĞİN HAKLI SESİNİ HAYKIRIYORUZ!

30/04/2016

 

BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu) Genel Sekreteri Cansel GÜVEN, 1 Mayıs dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında, arkalarındaki örgütlü gücün kullanarak siyasi partilerle kol kola, omuz omuza yürümekten çekinmeyenlerin, kazanılmış hakların budanmak ve memur güvencesinin kaldırılmak istenirken 1 Mayıs gibi anlamlı bir günü ortaklaşa kutlayamamalarının emek adına da, emek örgütleri adına da utanç verici olduğunu belirtti.

 

 

Birlik ve dayanışmayı önlemek için farklı şehirlerin farklı mekanlarına sığınarak gözlerden ırak kalmak isteyenlerin utançlarını gizleyemeyecekleri ve  sorumluluktan kurtulamayacaklarını ifade eden BASK Genel Sekreteri Cansel GÜVEN, açıklamasında şu hususlara yer verdi:

“1 Mayıs İşçi Bayramı, tüm emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü olarak kabul edilmiştir. Tarihte farklı grupları emek ekseninde birleştiren, dayanışma ve haksızlıklarla mücadelenin sembolü 1 Mayıs, ülkemizde adeta ayrışmaya ve bölünmeye yönelik fırsat gibi kullanılmaktadır.

1889`dan bu yana tüm dünyada \Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü\ olarak kutlanılan 1 Mayıslarda, emek örgütlerimizin omuz omuza yürüyememesi tartışılması gereken ayıplı bir husustur.

Emek örgütlerinin gücünü kullanarak siyasi partilerle kol kola, omuz omuza yürümekten çekinmeyenlerin, hatta siyasi amaçlar uğruna gözü kara eylemleri düzenlemekten kaçınmayanların; kazanılmış haklar budanmak ve memur güvencesi kaldırılmak istenirken bir araya gelememeleri, 1 Mayıs gibi anlamlı bir günü ortaklaşa kutlayamamaları emek adına da, emek örgütleri adına da utanç vericidir.

BASK olarak, bundan önceki 1 Mayıslarda gösterdiğimiz emek hakkından yana birleştirici tavra uygun düşecek şekilde 2016’nın 1 Mayısında da,  tüm alanları sahiplendiğimizi, üyelerimizi eylemlere katılma noktasında özgürleştirdiğimizi ilan ediyor,

HAYKIRIYORUZ

Birlik ve dayanışmayı önlemek için farklı şehirlerin farklı mekanlarına sığınanlar gözlerden ırak olabilirler, ama utançlarını gizleyemezler, sorumluluktan kurtulamazlar!

Varsın, adı emek örgütüne çıkmış bezirganlar, birlik ve dayanışmayı önlemek ve ayrışmaları alevlendirmek için dört bir yana dağılsınlar ve tek başlarına melesinler. Biz bugün her alanda, her yerde, her yürekte ve herkesleyiz!..

-  Aile sorumluluklarımızı yerine getirebilecek bir ücret için…

-  İnsan onuruna yaraşır hayat sürebilecek ücret için…

-  Eşit değerde işe eşit ücret için…

-  Memurların ikramiye hakkı için…

-  Çağdaş çalışma koşulları için…

-  177 kuruşluk kıdem aylığını, 22 lira 20 kuruşluk çocuk yardımını, 22 liralık sendika aidatı için ödenen devlet sadakasını reddetmek için…

-  Yolluk ve harcırahlarla birlikte tüm sosyal yardımların ihtiyaçları karşılayacak düzeye yükseltilmesi için…

-  Emeklilikte insanca geçinecek aylık için…

-  KPSS’nin memuriyete başlamanın tek yolu olması için…

-  Kamu yönetiminde liyakatin temel olması için…

-  Devlet memurları üzerinden siyasetin sopasını da, gölgesini de kaldırmak için…

-  Memur güvencesi için…

-  Unvan değişikliği ve görevde yükselme sınavlarının merkezi olarak her yıl yapılması için…

-  4/C ve yardımcı hizmetler sınıfını layık olduğu kadroya kavuşturmak için…

-  Genel müdür altı tüm idari görevlerin sınav şartına bağlanması için…

-  Yargı kararlarını uygulamayanlarla yargıda hesaplaşmak için…

-  Kanun ve Yönetmelikleriyle çağdaş bir personel mevzuatı için..

Ve,

Bizi açlık sınırı ile yoksulluk sınırı arasında bir ücrete mahkûm eden prangaları kırmak, her akşam, onurumuzla eve dönebilmek için HAYKIRIYORUZ…

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününde; Emek için, ekmek için, hukuk için, Türkiye için HAYKIRIYORUZ!…

Sapı bizden baltaların bizi kıymasına, bizi doğramasına asla izin vermeyecek, kaçaklara inat en haklı taleplerimizi her fırsatta haykırmaya devam edeceğiz!..

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günümüz kutlu olsun.”

BASK GENEL MERKEZİ

 

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

“1 MAYISTA EMEĞİN HAKLI SESİNİ HAYKIRIYORUZ!