Gazi Mustafa Kemal Atatürk
BASK BAYRAM İKRAMİYESİ TALEP EDİYOR

BASK BAYRAM İKRAMİYESİ TALEP EDİYOR

13/06/2016

BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyon) Genel Başkanı Bayram Zengin, Başbakan Sn. Binali YILDIRIM tarafından kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen  9 Haziran 2016 tarihli yazıyla bütün çalışanların 2-10 Temmuz tarihleri arasında idari izinli sayılmaları üzerine yaptığı basın açıklamasında, memur ve emeklilerinin Ramazan Bayramını bayram tadında geçirebilmeleri için  seyyanen birer maaşları tutarında ikramiye verilmesini istedi.

BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN, basın açıklamasında şöyle dedi:

“Hükümet tarafından kamuda çalışanlar için Ramazan Bayramı dolayısıyla alınan 9 günlük tatil kararı yerinde ve olumlu bir karardır.

Ramazan ayı, tabiatı gereği ilave gıda  harcamalarının yapıldığı bir aydır. Ramazan Bayramı ise, hem dini bayram olması hem gelenek ve göreneklerin yaşatılması bakımından yeni ve ilave harcamalar nedeniyle  ertelenemez giderlerin yapıldığı bir bayramdır.

Başka illerdeki anne-baba ve diğer yakınlarını ziyaret etme görevi de memurları kara kara düşündürmektedir.

Geliri sabit olan, özellikle tek maaşlı aileler;  eşine, çoluk çocuğuna ve aile-arkadaş çevresine mahcup olmamak için söz konusu harcamaları banka kredisi kullanarak veya aile-arkadaş çevresine borçlanarak karşılamaya çalışmakta, bir sonraki bayrama kadar aylarca kredi taksiti veya borç  ödemek zorunda kalmaktadır.

Durum, memur emeklileri için daha da vahimdir. Bir çok memur emeklisi elini öpmeye gelen torunlarına harçlık şöyle dursun,  bir çikolata bile verememenin derin ıstırabı içinde kıvranmaktadır.

Öte yandan; terör nedeniyle büyük sıkıntı içine giren turizm sektörü, 9 günlük bayram tatiline bel bağladığı anlaşılmaktadır. Turizm tesislerinin  fiyatlarda yaptığı indirimler memur ve emeklilerinin karşılayabileceği düzeyde değildir.

Haziran ayı itibariyle en düşük memur aylığı 2.084 TL, ortalama memur aylığı ise (aile yardımı hariç)  2.685 TL olduğu dikkate alınacak olursa ilave bayram harcamalarının karşılanması da turizm sektörünün beklentisini karşılamak da bu şartlar altında mümkün değildir..

Bu nedenlerle 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan ve 29 Mayıs 2016 tarihinde TBMM Genel kurulunda güvenoyu alan 65. Cumhuriyet Hükümetimizin memur ve emeklilerine bir jest yaparak Ramazan bayramı öncesinde seyyanen birer maaş tutarında ikramiye vermesini istiyor ve bekliyoruz.

İKRAMİYE MEMURUN YASAL HAKKIDIR

Devlet, zaten kamuda çalışan işçilere her yıl 2 tam (26 günlük ücret toplamı) ve 4 yarım (13 günlük ücret toplamı) ikramiye verilmektedir. Ve bu ikramiyelere 2015 yılında imzalanan toplu sözleşme ile, “Denge Ödeneği” adı altında ve 500 TL tutarında  7. İkramiye de eklenmiştir.

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 28 inci maddesinde toplu sözleşmede karara bağlanacak konular arasında yer almasına rağmen, bugüne kadar “memurlaraikramiye verilmesi”nin hem sendikalar hem de hükümet tarafından gündeme getirilmemiş ve 14 yıldan beri  toplu  pazarlık gündemine  girememiş olması üzücü olduğu kadar düşündürücüdür.

BASK olarak, yeni kurulan Hükümetin memur ve emeklilerin bu haklı beklenti ve talebini görmesini ve  Ramazan Bayramı öncesinde bir müjde olarak yerine getirmesini istiyoruz.

BASK BASIN BÜROSU 

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

BASK BAYRAM İKRAMİYESİ TALEP EDİYOR