Gazi Mustafa Kemal Atatürk
AES Bakanlık Önünde ve İçinde Öğretmenlerimiz İçin Nöbetteydi

AES Bakanlık Önünde ve İçinde Öğretmenlerimiz İçin Nöbetteydi

10/10/2016

Olağan üstü haller içinde atama bekleyen veya atanmış her bir eğitim çalışanı için olağan çabasını sürdürmekte olan Anadolu Eğitim Sendikası; en altta tabir ettiği “atama bekleyen ve hak eden öğretmenler” için bakanlık önünde sendikal temsil gösterdi. Genel Başkanımız Sayın Cansel GÜVEN sözcülüğünde MEB önünde gerçekleşen şaibeli mülakatla öğretmen atamalarına karşı düzenlenen eylemde söz alan genel başkan; “ teröristlerin mülakatla elenmesi” söylemine şiddetle karşı çıkmıştır. Terör bağlantılı kişilerin mülakat dahil hiçbir eleme sisteminde seçenek olmaması gerektiğini vurgulayan genel başkan, güvenlik soruşturmalarına razı gelebileceklerini vurgulayarak  “KPSS nesnel ölçütüne birkaç soru ile gölge düşürmeyin” çağrısı yapmıştır.

Sendikalara üye olabilecek, atanmış öğretmenlerin dışında, en mağdur ve en masum “atama bekleyen öğretmenler” için çalışmayı ilke edinmiş sendikamız; bakanlık önünde toplanmış kitleye sahip çıkmıştır. Her türlü siyasi, etnik, dini parantezi reddeden, “liyakat” başlığında atanma hakkını haykıran kitleye sözcü olan AES Genel Başkanı Sayın Cansel GÜVEN; “Ücretli öğretmenlikte on küsur yılını tamamlayan nicelerinde aranmayan liyakatin, birkaç soru ile veya dershane mesaisi ile atanmaya esas sayılmasına tepki göstermiştir. Mülakat uygulamasına gerekçe olarak gösterilen terör örgütü parantezine de karşı çıkan Sayın GÜVEN; “terör bağlantısı olan aday mülakata çağrılmasın,  düşük puanla terörist ayıklıyoruz yaklaşımı hukuki değildir” şeklinde bir uyarıda bulunmuştur.

Alan dışı konularla ölçülse dahi, KPSS üzerinden nesnel bir akademik birikim ölçüldüğüne dikkat çeken Sayın Cansel GÜVEN;  dakikalar içinde yüzlerce komisyonun vicdanı ve görece nesnelliği ile, yurt sathında atamaya esas bir sıralamanın tesis edilemeyeceğinin altını çizmiştir. Kim atanmasın sorusuna yanıt olabilecek, doğum yeri, branş, kılık-kıyafet ve hatta referans listeleri ile geleceği şekillenen öğretmen adaylarının atamaya dair objektif değerlendirilmediğini belirten GÜVEN; emsal yargı kararlarına da vurgu yapmıştır. “Kayıt altına alınmayan, alan bazında yeterlilik için ölçüt olmayan soruların şeklen yöneltildiği, yüksek KPSS puanına sahip kimi öğretmenleri, siyaseten tercih edilebilecek kimilerinin ardına itildiği açıktır” diyen Sayın GÜVEN, tercihe açılan atamaların iptalini istemiştir.

Sendikamız; KPSS puanıyla uyumlu ya da görece avantajlı öğretmenlerin “atamalarda adil olunsun”  taleplerine muhataptır. Bugün; bakanlık önünde gerçekleşen kitlesel eylem sonrası MEB İKGM Sayın Hamza Gündoğdu ve Öğretmen Atamalardan Sorumlu Sayın Bekir Erdoğan’a iletilen mesajımızın da özü, özeti budur.

Genel Başkan Sayın Cansel GÜVEN Temsilinde, atama bekleyen ve hak eden öğretmenlerin eylemi sonrasında gerçekleşen bakanlık temaslarında KPSS puan üstünlüğü ile atabilecek iken “subjektif mülakat ile” elenen iki öğretmen adayı ile temsil gösterilmiştir.

Öncesinde bir randevu alınmamış olmasına rağmen, genel başkan düzeyinde bir ziyareti kabul eden MEB İKGM Sayın Genel Müdürü Sayın Hamza Aydoğdu’ya teşekkür ederiz. Mülakat parantezinde öğretmen ataması dahil, özre ve isteğe bağlı il içi tayinleri, alanına dönmek ve alan değiştirmek isteyen öğretmenlerin haklı talepleri, sözleşmeli mevzuatına takılan engelli öğretmen atamaları gibi bir çok başlıkta sorunları ve çözüm önerilerini paylaşan sendikamız, genel başkan düzeyinde yapıcı önerilerini muhataplarına iletmiştir. İl içinde özür grubu ve isteğe bağlı yer değiştirme taleplerine karşılık olacak adımların atılmasını talep eden sendikamız, güncel normların doğru hesaplanması, alan değişikliğini hak eden öğretmenlerin alanlarına kavuşması başlıklarında “acil ve uygulanabilir” taleplerini tekrarlamışlardır.

İKGM makamında gerçekleşen temaslar içeriğinde,  Öğretmen Atama Daire Başkanı Sayın Bekir ERDOĞAN’ı da makamında ziyaret eden sendikamız, terörizm bağı tescillenmiş öğretmen veya aday her unsurun belgelenmiş hukuki deliller ışığında eğitim ortamlarından ayıklanması gerektiği görüşünü savunmuştur. Gerek ihraç edilmiş olan, gerekse de açığa alınan ve dahi atama bekleyen her bir öğretmene istihbarati çalışmalar ile objektif yaklaşılması, devlet memuru olmaması gereken, terör bağlantısı peşinen belgelenmiş olan öğretmenlerin hiçbir şekilde aday olarak dahi komisyonlara çağırılmaması gerektiği ifade etmişlerdir. Yurt genelinde yüzden fazla branşta, atamaya esas mülakat puanı takdir etmiş 495 komisyonun varlığına dikkat çeken AES Genel Başkanı Sayın Cansel GÜVEN; adalet algısını tümden dinamitleyen mülakatla “sözleşmeli öğretmen” atama uygulamasından geri dönülmesini istemiştir.

Öğretmen liyakati, atanması ve tayini gibi her başlıkta sorunlu olan bir eğitim sistemsizliği içinde, kamu olanaklarıyla uygulanabilir ve sürdürülebilir bir sistem arzulayan Anadolu Eğitim Sendikası; bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da yapıcı ve bağımsız sendikal duruşunu koruyacaktır. Amacımız ve ilkemiz; siyasi bağlantılardan bağımsız, tüm eğitim çalışanlarını temsil edebilecek sendikal yapıyı var edebilmektir. İçinde bulunduğumuz koşullar ne kadar olağanüstü ve güç olursa olsun, olması gerekeni seslendirmek üzere nöbette olacağız. Vicdanını ve güncel çıkarlarını satılığa çıkarmamış “gerçek eğitimciler” nöbette olduğu sürece umut var demektir. İyi varsınız…

Anadolu Eğitim Sendikası


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

AES Bakanlık Önünde ve İçinde Öğretmenlerimiz İçin Nöbetteydi