Gazi Mustafa Kemal Atatürk
İkramiyemizi Verin, Bayramımız Olsun

İkramiyemizi Verin, Bayramımız Olsun

17/08/2017

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Bayram Zengin ve Genel Sekreter Cansel Güven imzasıyla Başbakan Sn. Binali YILDIRIM’a bir mektup göndererek, Kurban Bayramı öncesinde memurlara ve emeklilerine seyyanen birer maaşları tutarında ikramiye verilmesini istedi.

BASK:  BAYRAM ÖNCESİNDE İKRAMİYE VERİLEREK MEMUR VE EMEKLİLERİ BANKALARIN KISKACINDAN KURTARILMALIDIR!

Konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yapan BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN şöyle dedi:

“Kurban Bayramına sayılı günler memurlara ve emeklilerine bir jest yaparak ikramiye verilmesi için BASK olarak, geçtiğimiz hafta Sayın Başbakana bir mektupla talebimizi ilettik.

Kurban Bayramı, dini vecibeler gereği ailelerin kurban kesmek için imkanlarını sonuna kadar zorladıkları bir bayramdır.

Gelenek ve göreneklerinin yaşatılması bakımından dini bayramlar yeni ve ilave harcamalar nedeniyle ertelenemez giderlerin yapıldığı günlerdir.

Bayram vesile edilerek başka illerde de olsa anne-baba ve diğer yakınlarını ziyaret etmek, sıla-i rahim yapmak da geleneklerimizin bir parçasıdır.

Geliri sabit olan, özellikle tek maaşlı aileler;  dini vecibeleri yerine getirerek kurban kesmek, aile büyüklerine, eşine, çoluk çocuğuna ve aile-arkadaş çevresine mahcup olmamak için söz konusu bayram harcamalarını banka kredisi kullanarak veya aile-arkadaş çevresine borçlanarak karşılamaya çalışmakta, bir sonraki bayrama kadar aylarca kredi taksiti veya borç  ödemek zorunda kalmaktadır. Bayramların kazananı bankalar olmaktadır.

TURİZME KATKI HAYAL

Ayrıca okulların tatil olması ve yaz mevsimi dolayısıyla özellikle çocukların ailece tatile çıkma baskısı, ebeveynleri bunaltmaktadır.

Bakanlar Kurulunca bayram tatilinin 10 güne çıkarılması memnuniyet vericidir.

Büyük sıkıntı içine giren turizm sektörünün, 10 günlük bayram tatiline bel bağladığı anlaşılmaktadır. Ancak, turizm tesislerinin fiyatları memurların karşılayabileceği düzeyde değildir.

KURBAN BAYRAMI VE SONRASI MEMURLAR İÇİN ZOR DÖNEM

Bayram tatilinin ardından eğitim ve öğretim yılı nedeniyle, ilköğretimden yüksek öğretime kadar öğrencilerin okula başladığı buna bağlı olarak da eğitim ve öğretim harcamalarının (giyimden eğitim malzemesine, katkı payı/öğrenim harcı ve barınmadan ulaşım/okul servisine kadar) yoğun olduğu bir dönem başlayacaktır.  Özellikle ailesinin ikamet ettiği şehirden başka bir yerde yüksek öğretimde okuyacak öğrencilerin ek harcamaları, Kurban bayramı sonrası dönemi memurlar için kabusa çevirecektir.

Ağustos ayı itibariyle en düşük memur aylığı (evli, iki çocuklu, eşi çalışmayan) 2.763 TL olduğu dikkate alınacak olursa kurbanlık, ilave tatil ve bayram harcamaları ile eğitim-öğretim dönemi harcamalarının karşılanması bu şartlar altında mümkün değildir.

Bu nedenlerle, Kurban Bayramı öncesinde, memurlara birer maaşları tutarında ikramiye verilmesini istiyoruz.

İkramiye verilmesi memurları bankaların kıskacından kurtaracaktır.

İKRAMİYE, İŞÇİYE VAR MEMURA YOK!

Devlet, zaten kamuda çalışan işçilere her yıl 2 tam (26 günlük ücret toplamı) ve 4 yarım (13 günlük ücret toplamı) ikramiye yanısıra “Denge Ödeneği” adı altında ve 750 TL tutarında  7. İkramiye vermektedir.

İkramiye alamayan sadece memurlardır.

4688 sayılı Kanunun 28 inci maddesinde “memurlara ikramiye verilmesi” hususu toplu sözleşmede karara bağlanacak konular arasında yer almasına rağmen. 16 yıldan beri yetkili sendikalar tarafından toplu pazarlıklarda gündeme getirilmemesi o yetkili sendikaların ayıbıdır. Cezasını memurlar çekmektedir.

Hükümetin bu durumu fırsata dönüştürmesi ve memurlara ikramiye vermemesi adalet ve eşitlik ilkesi ile bağdaşmamaktadır.

Halen devam etmekte olan toplu sözleşme görüşmelerinde memurlara ikramiye konusunun çözülmeyeceği anlaşılmaktadır.

Bu nedenlerle, Hükumetin üvey evlat muamelesi yapmaktan vazgeçerek memurlar ve emeklilerine Kurban Bayramı öncesinde, seyyanen birer maaşları tutarında ikramiye verilmesini şarttır.

Hükumetin duyarlılık göstereceğini, Kurban Bayramı öncesinde memur ve emeklilerine jest yaparak bayram ikramiyesi talebini karşılayacağını, memur ve emeklilerini bankaların kıskacından kurtararak rahatlatacağını bekliyoruz.

BASK ve AES BASIN BÜROLARI

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

İkramiyemizi Verin, Bayramımız Olsun