Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Bakanlığı Uyarıyoruz: Özür Grubunda İl İlçe Emri Haktır

Bakanlığı Uyarıyoruz: Özür Grubunda İl İlçe Emri Haktır

23/01/2018

Öğretmenlerin sözleşmeli ve kadrolu ayrımına uğratılmaksızın başta eş durumu olmak üzere eğitim hakkı dahil her özür grubunda il/ilçe emrine atanması yönünde keskin bir tavrı ve talebi olan Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Cansel GÜVEN mağduriyetler hakkında bir basın açıklaması yaptı.

“Bir hukuk devletinde en temel ilke üst hukuk normuna uygun mevzuat çıkarmaktır” diyen Cansel GÜVEN, Milli Eğitim Bakanlığının yer değiştirme işlemlerinde Anayasayı ihlal ettiğini iddia etti. “Aile bütünlüğünü sağlamak, tedaviye olanak tanımak ve eğitimini sürdürmek isteyen kamu görevlisine tayin hakkı vermek devletin asli görevlerdir” şeklinde konuşan Sayın GÜVEN; bakanlığı Anayasal hükümlere uygun davranmaya çağırdı.

Eğitim hizmeti vermekte olan tüm öğretmenlerin, kadro ayrımı olmadan özrüne bağlı olarak il/ilçe emrine atanması gerektiğinin altını çizen genel başkan, sendikanın hukuksal mücadele geçmişindeki emsal kararlara vurgu yaparak Ocak 2018 itibariyle mağdur üyelerin dava açma haklarını gözeteceklerini vurguladı. Özrünü belgeleyerek başvurusunu kabul ettirmiş bir öğretmenin il içinde ve iller arasında mağdur edilmesini kabul edilemez bulduklarını ifade eden Cansel GÜVEN; “geneli kapsayacak bir çözüm için il ve ilçe emrine dönülmelidir” dedi. Özellikle büyükşehir kapsamında yüz km ye yaklaşan hatta aşan mesafeleri aşan öğretmenlerin varlığını hatırlatan GÜVEN; yorgun ve yılgın bir öğretmenin başarılı olamayacağını da dile getirmiştir. Aynı işi yaptığı halde özre bağlı tayin başvurusu engellenen sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyeti üzerine “hukuken ve vicdanen kabul edilemez” şeklinde konuşan genel başkan; “çalışma güçlüğü olan bölgelerde çalışma süresini uzatmanın yolu teşviktir, hak gaspı değildir” dedi.

Özür grubu tayinlerde bakanlığa sunulmuş sendikal öneri ve çözüm raporlarının güncel olduğunu hatırlatan Cansel GÜVEN; son dönem mağdurları arasında olup hakkını yargıda arayacak AES üyeleri için hukuk servisimiz seferber olacaktır dedi.

Sendikamız her statü ve branşta eğitim çalışanının adil atanma ve yer değiştirme hakkı için çalışmaya devam edecektir.

 

Anadolu Eğitim Sendikası

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Bakanlığı Uyarıyoruz: Özür Grubunda İl İlçe Emri Haktır