Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Yardımcı Hizmetli Sınıfındakiler Memur Kadrosuna Alınmalıdır

Yardımcı Hizmetli Sınıfındakiler Memur Kadrosuna Alınmalıdır

20/02/2018

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDAKİ GÖRÜŞMELER DİKKATLE TAKİP EDİLMELİDİR.

TÜM SENDİKALARI VE HİZMETLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ.

BASK olarak, yıllardan beri yardımcı hizmetler sınıfı ile harfli (4/C, 4/B gibi) istihdam türlerinin kaldırılması için mücadele yürütüyoruz. Siyasi partilerle, TBMM’de gurubu bulunan partilerin gurup yöneticileri ile ve farklı partilere mensup milletvekilleri ile bir çok kez görüşmeler yaptık, talepleri ilettik.

Son olarak; taşeron işçilerinin OHAL  kapsamında çıkarılacak bir KHK ile kadroya geçirilmesi gündeme geldiğinde, 18 Aralık 2017 tarihli birer yazı ile Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Devlet Personel Başkanlığına başvurarak, aynı KHK kapsamında yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılarak bu kapsamda istihdam edilen hizmetlilerin “memur” kadrosuna geçirilmelerini talep ettik. Çünkü, yardımcı hizmetler sınıfında istihdam edilenlerin yapmakla yükümlü oldukları işler zaten taşeron işçiler tarafından yapılmaktaydı. Hizmetli personel, eskisi gibi hademelik değil, tamamına yakın kısmı lise, ön lisans ve lisans mezunu olduğu için bürolarda çalışmaktadır. Dolayısıyla artık bu sınıfın anlamı kalmamıştır, kaldırılması gerekir.

24 Aralık 2017 tarihinde yayımlanan 696 sayılı KHK ile taşeron işçileri ile 4/C kapsamında istihdam edilenlerin sorunları büyük ölçüde çözüldü. Yardımcı hizmetler sınıfında istihdam edilenlerin yarası kanamaya devam ediyor.

Nitekim, DBD konfederasyonumuzun başvurusuna verdiği cevapta, “yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması ve bu kapsamda istihdam edilenlerin öğrenim durumlarına uygun memur kadrolarına atanmaları mevzuat değişikliği ile mümkün olabilir” diyor.

Ama, konu KHK kapsamında çözülmedi. Bu kez Hükumet tarafından TBMM’ne gönderilen “Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı”nın 80 inci maddesi ile ek ders ücreti karşılığı görev yapmakta olan ücretli öğretmen olarak bilinen 5.000 kişinin sözleşmeli personel olarak atanmaları düzenlenirken tekrar yardımcı hizmetler sınıfını gündeme getirmeye çalışıyoruz.

Konu halen TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu gündeminde, görüşülüyor. Görüşmelere 15 Şubat Perşembe günü ara verildi ve 20 Şubat Salı günü görüşmeler tekrar başlayacak.
BASK olarak Plan ve Bütçe Komisyonunun iktidar ve muhalefet partisine mensup üyeleri nezdinde girişimlerimizi sürdürüyoruz.
BASK Genel Başkanı Bayram Zengin ve BASK Genel Sekreteri Cansel Güven imzası ile hazırlanan özet yazı komisyon üyesi milletvekillerine gönderildi.
Tüm sendikaların ve hizmetli olarak çalışanların konuya sahip çıkmalarını ve destek vermelerini bekliyoruz.
En azından; komisyon üyeleri TBMM’deki telefonları üzerinden aranarak bilgilendirilmeleri, kanayan yaradan haberdar olmaları sağlanabilir.
Hizmetlilerin, kendi şehirlerinden olan milletvekillerin ulaşarak konuyu görüşmeleri ve baskı yapmaları da mümkündür.
BASK olarak yardımcı hizmetler sınıfında çalışanların sorunlarını her platformda dile getirmeye devam edeceğiz.
 
serdar 06.08.2018 11:19:33

ne iş yaptığımız belli mi ki

657 19.06.2018 08:49:59

EĞİTİM DURUMUNA GÖRE BİR DEFAYA MAHSUS HİZMETLİ KADROSU KALDIRILMALIDIR....

Ahmet öğretmen 20.02.2018 18:13:14

Keşke memur kadrosunda çalışan öğretmenleri de gündeme getirseniz.

Gülay ahlat 28.07.2018 22:22:55

Bende şehit yakınıyım 7 aydır hizmetli olarak calışıyorum hizmetliyi memur olarak değiştırmelerini istiyorum...

Necla gedik 28.07.2018 22:26:41

Hizmetlilerin memur olarak değiştırilmesini istiyorum.saygılar

BİZLERDE UMUTLA BEKLİYORUZ DEVLET BABAMIZDAN HİZMETLİLERDE YAŞAMAK İSTİYOR MUSTSFS KILIÇ 31.07.2018 15:24:22

DERDİMİZİ ANLATMAYA ÇALIŞIYORUZ


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

Yardımcı Hizmetli Sınıfındakiler Memur Kadrosuna Alınmalıdır yardımcı hizmetli, aes, anadolu eğitim sendikası, cansel güven, bayram zengin, kadro BASK olarak, yıllardan beri yardımcı hizmetler sınıfı ile harfli (4/C, 4/B gibi) istihdam türlerinin kaldırılması için mücadele yürütüyoruz. Siyasi partil