Gazi Mustafa Kemal Atatürk
BASK: “Memurlar Bayram İkramiyesi İstiyor”

BASK: “Memurlar Bayram İkramiyesi İstiyor”

12/06/2018

BASK; Genel Başkan Bayram ZENGİN imzasıyla Cumhurbaşkanı Sn. R. Tayyip ERDOĞAN ile  Başbakan Sn. Binali YILDIRIM’a birer mektup göndererek, Ramazan Bayramı öncesinde memurlara seyyanen birer maaşları tutarında ikramiye verilmesini istedi.

Konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yapan BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN şöyle dedi:

Ramazan Bayramına öncesinde memurlara ikramiye verilmesi için BASK olarak, Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakana bir mektupla talebimizi ilettik.

Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakanın memurların bu haklı talebine cevap vermesini bekliyoruz.

BAYRAMLARIN KAZANANI BANKALAR

Ramazan ayı, tabiatı gereği ilave gıda harcamalarının yapıldığı bir aydır.

Gelenek ve göreneklerinin yaşatılması bakımından dini bayramlar yeni ve ilave harcamalar nedeniyle ertelenemez giderlerin yapıldığı günlerdir.

Bayram vesile edilerek başka illerde de olsa anne-baba ve diğer yakınlarını ziyaret etmek, sıla-i rahim yapmak, giderken eli boş gitmemek de geleneklerimizin bir parçasıdır.

Geliri sabit olan, özellikle tek maaşlı aileler;  aile büyüklerine, eşine, çoluk çocuğuna ve aile-arkadaş çevresine mahcup olmamak için söz konusu bayram harcamalarını banka kredisi kullanarak veya aile-arkadaş çevresine borçlanarak karşılamaya çalışmakta, bir sonraki bayrama kadar aylarca kredi taksiti veya borç  ödemek zorunda kalmaktadır. Bayramların kazananı bankalar olmaktadır.

Ayrıca okulların tatil döneminin başlaması ve yaz mevsimi dolayısıyla özellikle çocukların ailece tatile çıkma baskısı, ebeveynleri bunaltmaktadır.

Bayram harcamalarının karşılamak, aile büyüklerine el boş gitmemek, sıla-i rahim yapmak, bu şartlar altında mümkün değildir.

Bu nedenlerle, Ramazan Bayramı öncesinde, memurlara birer maaşları tutarında ikramiye verilmesini istiyoruz.

İkramiye verilmesi memurları bankaların kıskacından ve borç batağına saplanmaktan kurtaracaktır.

 

 

 

 

İKRAMİYE MEMURUN YASAL HAKKIDIR.

Bilindiği gibi, 2018/11212 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile de kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilere verilecek ilave tediyenin (İKRAMİYE) ikinci taksiti, 08/06/2018 Cuma günü ödenecektir.

İlave tediyeden kadroya geçirilen taşeron işçileri de yararlanacaktır.

7143 sayılı Kanun uyarınca tüm emeklilere 1.000’er TL ikramiye ödenmesine başlanmıştır.

Devlet, zaten kamuda çalışan işçilere her yıl 2 tam (26 günlük ücret toplamı) ve 4 yarım (13 günlük ücret toplamı) ikramiye yanısıra “Denge Ödeneği” adı altında ve 750 TL tutarında  7. ikramiye vermektedir.

Bu durumda ikramiye almayan tek kesim memurlar olmaktadır.

Memurların ikramiye hakkı 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 28 inci maddesinde yer almaktadır. Ancak bugüne kadar “memurlara ikramiye verilmesi” hem sözde yetkili sendikalar hem de hükümetler tarafından gündeme getirilmemiştir.

Memurlara ikramiye verilmesi konusunun, yasanın açık hükmüne rağmen  16 yıldan beri  toplu  pazarlık gündemine  girememiş olması kamu görevlilerini üzmekte ve rencide etmektedir.

BU HAKSIZLIĞA İSYAN EDİYORUZ.

Memurlar olarak bu haksızlığa ve ayrımcılığa isyan ediyoruz.

Devlet, çalışanları arasında ayrım yapmamalıdır. Memurlara üvey evlat muamelesi yapılmasından vazgeçilmelidir.

Bu itibarla, Hükümetin; Ramazan Bayramı öncesinde ve bayram ikramiyesi olarak, memurlara birer maaş tutarında seyyanen ödeme yapılması haklı beklenti ve talebimizi görmesini ve karşılamasını istiyoruz.

Pazartesi günü yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısından, memurlara bir bayram ikramiyesi kararı, bir bayram müjdesi kararının çıkmasını i bekliyoruz.

Hükumetin duyarlılık göstermesini, Ramazan Bayramı öncesinde memurlara jest yaparak bayram ikramiyesi talebini karşılamasını, memurları bankaların kıskacından kurtararak rahatlatmasını bekliyoruz.”

BASK BASIN BÜROSU


Yorum Yaz


İlgili Etiketler

BASK: “Memurlar Bayram İkramiyesi İstiyor” Bağımsız sendkacılık, BASK, AES, Anadolu Eğitim Sendikası,açık mektup, memurlara ikramiye BASK; Genel Başkan Bayram ZENGİN imzasıyla Cumhurbaşkanı Sn. R. Tayyip ERDOĞAN ile Başbakan Sn. Binali YILDIRIM?a birer mektup göndererek