Gazi Mustafa Kemal Atatürk
AES 1. DÖNEM ANKET SONUÇLARI AÇIKLANDI

AES 1. DÖNEM ANKET SONUÇLARI AÇIKLANDI

16/10/2018

Anadolu Eğitim Sendikasının 2018-2019 eğitim-öğretim yılı 1.dönem anketi 81 ilde 6363 öğretmene uygulanarak tamamlandı. Anket sonuçlarına göre öğretmenlerin büyük çoğunluğu yeni bakan Sayın Ziya SELÇUK’ tan umutlu iken en büyük beklentileri ise meslek onurunun ayağa kaldırılması oldu.

Anketimize katılan öğretmenlerin %82’si tam gün olan okullarda çalışırken; %12’si ikili eğitim,%6’sı ise aynı binada ya da bahçede iki okul olan okullarda çalışmaktadır.

Son zamanlardaki ekonomik dalgalanmalardan oldukça etkilendiği gözlenen öğretmenlerin %73’ünün bütçesi sarsılırken; %26’sı biraz etkilenmiş,%1 lik bir kesim ise ekonomik dalgalanmadan etkilenmediğini ifade etmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı görevine Sayın Ziya SELÇUK’ un atanması eğitimcileri memnun ettiği gözlemlenmektedir. Anketimize katılan öğretmenlerin %80’i olumlu bularak umutlandığını ifade etti. Eğitim sistemindeki sorunlar hakkında ise öğretmenlerin %49’u baştan aşağıya yenilenmeli derken diğer %49’u revize edilmesi gerektiğini ifade etti.

İlk ders zili çaldığında ders kitapları, okul kadrosu, materyal ve donanım açısından okuldaki hazır bulunuşluk düzeyine ise öğretmenlerin %65’i çoğu tamamlanarak eksiksiz başlangıç yaptığını ifade ederken,%35’i eksiklerle başladıklarını ifade etmişlerdir.

 Yeni öğretim yılında anketimize katılan öğretmenlerin en büyük beklentileri ise %53 ile meslek onurunun tatmini için çalışılması olurken, %26 özlük haklarımızın iyileştirilmesi ve %20 ekonomik refahımızın yükseltilmesi şeklinde olmuştur.

 Anketimizin ortaya koyduğu sıkıntıları MEB 23 Ekim’de açıklayacağı vizyon belgesinde dikkate almalıdır. Anketimize katılan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

 

                                  

                                               Anadolu Eğitim Sendikası Eğitim ve Sosyal İşler Sekreterliği

 

 

 

 

 

 

  Facebook'ta Paylaş      

Yorum Yaz


İlgili Etiketler

AES 1. DÖNEM ANKET SONUÇLARI AÇIKLANDI anket, aes, anadolu eğitim sendikası, mehmet alper öğretici, aes eğitim ve sosyal işler, Anadolu Eğitim Sendikasının 2018-2019 eğitim-öğretim yılı 1.dönem anketi 81 ilde 6363 öğretmene uygulanarak tamamlandı