Siyasilerin Değil, Tüm Eğitim Çalışanlarının Sendikası

CAN KORKUSU İLE EĞİTİM OLMAZ DİYE HEP BİRLİKTE HAYKIRDIK

10 Mayıs, 2024

Eğitimcilere yönelik her geçen gün artarak devam eden şiddet eylemlerinin doruk noktası İbrahim Oktugan öğretmenimizin odasında katledilmesi ile yaşadık. Öfkemiz büyük. Bu öfkemizi dillendirmek için iş bıraktık. Eylem yaptık. Milli Eğitim Bakanlığından Türkiye Büyük Millet Meclisine yürüyüp basın açıklaması yaparak görmeyen gözlere, duymayan kulaklara haykırdık. Eyleme sendikamızın üyeleri, Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ve Genel Başkanımız Mehmet Alper Öğretici ile eyleme destek veren sendikaların Genel Başkanları ve eğitimci arkadaşlarımız katıldı.

 

Öfkesini dile getiren eğitimci arkadaşlarımızla yapılan eylem, eğitimcilerin beraber hareket ettiklerinde seslerini en güçlü şekilde duyurmalarına vesile oldu.

 

Eylemde konuşan Genel Başkanımız Mehmet Alper Öğretici,” Bir canımızı İbrahim öğretmenimizi kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz.” dedi. Mehmet Alper Öğretici açıklamasında şu şekilde konuştu:

 

“Her gün bir meslektaşımız şiddete uğrarken, dayak yerken, canından olurken sorumluluk sahibi kişilerin sadece kınamakla geçiştirildiği bu dönemde gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini defalarca dile getirdik. İçi boş olan, ki yıl önce çıkartılan Öğretmenlik Meslek Kanunda eğitim çalışanlarına şiddeti içeren yasala tedbirlerin alınması gerektiğini defalarca söyledik. Söylediklerimize kulak tıkandı, söylediklerimiz yabana atıldı. Ama bizler bunu dayak yiyerek, yumruk yiyerek ne yazık ki canımızı vererek yaşadık. Meclisimize ve milletvekillerimize sesleniyorum. Artık bir an bile bekleyecek zamanımız yok.Bir can daha kaybetmek istemiyoruz. Bununla ilgili yasal tedbirleri çıkarın. Bu duruma gelmemize sebep olan öğretmene değer vermeyen politikaların olduğunu biliyoruz. Biz sadece Öğretmenler Gününde göstermelik kutlamalarla anılmak istemiyoruz. Öğretmene, eğitime değer veren politikalar istiyoruz. Öğretmen ölürse gelecek ölür, öğretmen ölürse ümitler ölür. Bizler yaşamak istiyoruz, yaşatmak istiyoruz.

 

Kıymetli Meslektaşlarım

 

Tıpkı öğretmenler odasında olduğu gibi farklılıklarımızı bırakarak bugün bir araya gelen sendikalarımızın kıymetli başkanları ve yönetimlerine teşekkür ediyorum. Ama en en büyük teşekkürü bugün bir ilki gerçekleştiren itibarı için meslek onuru için bu meydanda toplanan sizlere teşekkür ediyorum.

 

Anadolu Eğitim Sendikası olarak başta İbrahim öğretmenimiz olmak üzere bu uğurda canlarını veren tüm meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 

Anadolu Eğitim Sendikası, Eğitim İş, Eğitim Sen, Hürriyetçi Eğitim Sen, Özel Okul Öğretmenleri Sendikası ve TEÇSEN’in katılımıyla gerçekleşen eylem birlikteliğin de önemli bir adımı olmuştur.

 

Yorum Yap