Siyasilerin Değil, Tüm Eğitim Çalışanlarının Sendikası

BU 24 KASIM FARKLI OLSUN

20 Kasım, 2023

Yıllardır yapılan uygulamalarla öğretmenlerin itibarının yükseltilmesi gerekirken daha da sarsılmıştır.

 

Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutladığımız bu yıl 24 Kasım geçmiş yıllarda ki gibi olmasın; Öğretmenlerimizin taleplerini karşılamak için Milli Eğitim Bakanlığı gerekli tedbirleri almalıdır.

 

Öğretmenlik bilgi ve deneyimin iç içe geçmesi ile oluşur. Dolayısıyla burada esas alınması gereken tek kriter deneyimdir, yani hizmet yılıdır. Ünvana gerek olmaksızın sadece ilgili tazminatlar verilmelidir.

Öğretmenlik mesleği sınavla ölçülemez. 8 yılını dolduran öğretmenler uzmanlık için verilen tazminattan, 15 yılını dolduran öğretmenler ise başöğretmenlik için verilen tazminattan yararlanmalıdır. 

 

Uzman ve başöğretmen tazminatlarının emekli maaşlarına yansımaması da büyük bir sorun teşkil etmektedir.

 

Cumhuriyetimizin 100. Yılında bu 24 Kasımda 1 maaş ikramiye verilmeli ve öğretmenlerimize hak ettiği değeri göstermesi açısından da geleneksel hale getirilmelidir.

 

Öğretmenler arasında sevgi ve saygı bağlarının kuvvetlendiği, özlük haklarının düzeltildiği, Atatürk ilkelerine ve inkılâplarına bağlı nesillerin yetiştirildiği nice 24 Kasımlara…

 

Meslektaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler gününü kutlarım. Başta Başöğretmenimiz Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere ebediyete intikal etmiş bütün öğretmenlerimize de şükranlarımı sunarız.

 

Ayşe URKAYA

AES Genel Başkan Yardımcısı

Yorum Yap